Inkluzívne štúdium

Základné informácie a ciele projektu.

Základný cieľ:  Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.

Doba realizácie: od 02/2018  do 01/2021

Spôsob realizácie: Vytvorenie inkluzívneho tímu  3 asistentov učiteľa, 1 špeciálneho pedagóda a 1/2 úväzku školského psychológa.

Hlavná aktivita 1:

Vzhľadom na potreby žiakov so zdravotným znevýhodnením chceme pomocou asistentov učiteľa zlepšiť ich školské výsledky, aby sa následne lepšie uplatnili na ďaľšom stupni vzdelávania i v ďalšom živote.

Asistenti učiteľa nám v škole pomôžu vytvárať vhodné podmienky pre vzdelávanie s dôrazom na uplatňovanie rovnakého prístupu ku vzdelaniu, zvýšené uplatnenie modelu inkluzívneho vzdelávania v škole. Hlavné výstupy asistentov sú zamerané na bezprostrednú pomoc a spoluprácu s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy, uľahčovanie adaptácie dieťaťa na učebné prostredie, hlavne detí so ŠVVP a pomoc pri prekonávaní barier.

Dôležitou súčasťou aktivít asistenta učiteľa je príprava učebných pomôcok, sprevádza žiaka aj mimo triedy a pri mimoškolských aktivitách. Pripravuje a riadi aktivity zamerané na spoluprácu s rodinou žiaka - spoznávanie rodinného prostredia, sociálnych pomerov, záujmov rodičov a zdravotného stavu žiaka.

Hlavná aktivita 2:

Špeciálny pedagóg  - priamo sa podieľa na výchove a vzdelávaní žiaka so zdravotným znevýhodnením na bežnej škole. Podieľa sa na vypracovaní individuálneho vzdelávacieho programu. V procese vyučovania poskytuje žiakovi individuálne špeciálno-pedagogické, terapeutické a rehabilitačné služby. Poskytuje konzultácie, rady a informácie ostatným pedagogickým a odborným zamestnancom školy i rodičom žiaka.

Podľa potreby spolupracuje s ostatnými poradenskými inštitúciami, predovšetkým s centrom špeciálno-  pedagogického poradenstva, centrom pedagogicko-psychologického poradenstva, prípadne lekármi. Špeciálny pedagóg vykonáva odborné činnosti v rámci špeciálno - pedagogickej diagnostiky, individuálneho poradenstva a intervencie deťom a žiakom s mentálnym postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s telesným postihnutím, chorým a zdravotne oslabeným, s vývinovými poruchami učenia a odborné činnosti spojené s reedukáciou porúch správania.

Školský psychológ - jeho aktivity sú zamerané na tieto výstupy: Sopznáva osobnosť žiaka, osobitnú pozornosť venuje žiakom s problémami v učení, žiakom s poruchami správania, ktorí sa nachádzajú v krízových životných situáciách, nadaným a talentovaným žiakom.

Školský psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychlogickej diagnostiky, individuálneho a skupinového psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a zdelávania. Vykonáva aj odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných, pracovných a triednych sociálnych vzťahov.

Poskytuje poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom školy. Pripravuje podklady pre odborných zamestnancov poradenských zariadení ako aj úzko spolupracuje s odbornými zamestnancami školy. Spoznaním osobnosti žiaka napomáha v priamom vyučovacom procese riešiť krízové životné situácie žiaka.