História
Obdobie pred rokom 1944
Ľubochňa sa v historických dokumentoch spomína ako malá osada susednej obce Hubová (predtým Gombáš). Jej veľkosť nespĺňala podmienky na vytvorenie samostatnej - vlastnej školy. Mala len niekoľko trvalých obyvateľov - lesných pracovníkov bývajúcich v domoch, ktoré boli majetkom lesov. Časť z nich - horári - bývali v horárňach v Ľubochnianskej doline.
Školopovinné deti chodili do školy do Hubovej, alebo nechodili do školy vôbec (z doliny). Postupne sa počet obyvateľov zvyšoval, najmä rozvojom kúpeľov začiatkom dvadsiateho storočia a budovaním letných sídiel členov uhorskej vlády, ktorá potrebovala pracovníkov na udržiavanie budov a tým aj na skultúrňovanie prostredia. Keďže škola (cirkevná) v Hubovej nepostačovala, vznikla požiadavka na vybudovanie novej školy. Vtedajší lesný závod (majiteľ väčšiny pozemkov) poskytol pre výstavbu pozemok v Ľubochni (osade).
Jednotriedna škola aj s bytom pre učiteľa (riaditeľ) bola dostavaná v r.1909. Vyučovalo sa v nej po maďarsky až do rozpadu Uhorska a vzniku 1. ČSR.
V ďalšom období sa počet žiakov enormne nezvyšoval a škola zostávala naďalej ako jednotriedna. Väčšina žiakov v nej dokončilo povinnú školskú dochádzku (osem ročníkov). Len menšia časť odchádzala po 5. ročníku do Meštianskej školy alebo na Gymnázium v Ružomberku (solventnejší, resp. nadanejší a ktorých rodičia pochopili potrebu vyššieho vzdelania). Postupne sa počet týchto žiakov zvyšoval.
Obdobie od roku 1944
Zvyšovaním počtu obyvateľov a detí sa začala vo zvýšenej miere prejavovať snaha aj o rozvoj školstva. Vytvorené boli 2 triedy s počtom žiakov 30 a 29 (ročníkov 1 až 8) striedavo vo dvoch smenách. Stav sa nezmenil ani v školskom roku 1945/1946. V škole bola naďalej len jedna učebňa.
1. septembra 1948 mala škola 5 ročníkov, rozdelené do dvoch tried, ktoré sa vyučovali v dvoch učebniach a niesla názov Národná škola v Ľubochni.
V školskom roku 1950 - 1951 sa vylepšovali priestorové podmienky školy, vytvorila sa druhá učebňa. NŠ sa stala dvojtriednou školou a nemuselo dôjsť ku dvojsmennej prevádzke. Každá trieda mala v budove školy svoju miestnosť Vytvorená bola tiež 1 trieda materskej školy a po zmene kúpeľov na liečebný ústav aj škola pre školopovinných pacientov.
Perspektívne sa predpokladal zvýšený počet žiakov. Nedostatočné priestory boli aj v školách okolitých obcí. Naskytla sa možnosť dosiahnuť vybudovanie plnoorganizovanej školy v Ľubochni pre žiakov z celého okolia (Ľubochňa, Stankovany, Švošov - prípadne aj záujemcovia z Kraľovian), čo sa aj podarilo.
Nová škola mala jeden pavilón s 12 učebňami a jednu špeciálnu učebňu. Dokončená a daná do užívania bola 1. 9. 1961. Predpoklad sa splnil a počet žiakov pre školu tak narástol, že už v prvom roku nemala dostatok priestorov pre všetky potrebné učebne. Preto niektoré triedy ročníkov 1 - 5 sa vyučovali aj v 2. smene.
V 1. roku činnosti novej školy (šk. r. 1961 - 62) mala škola 14 tried (4 na roč. 1 - 5, a 10 tried na 2. stupni). Pracovné vyučovanie - dielne - sa vyučovali v starej škole, ktorá čakala na rekonštrukciu pre Materskú školu.
V ďalších rokoch boli na školu preradení aj žiaci 4. a 5. roč. z okolitých škôl, čím vznikla požiadavka vystavať ďalší nový školský pavilón, aby sa zároveň vyriešili priestory pre ŠJ a ŠKD.
Druhou naliehavou úlohou bolo vybudovanie telocvične a vyhovujúcich priestorov pre pracovné vyučovanie (školské dielne). Aj tento cieľ bol dosiahnutý a telocvičňa aj s priestormi na vyučovanie technickej výchovy a kuchynkou pre vyučovanie vedenia domácnosti dievčat bola daná do užívania v decembri 1988. Týmto sa obci podarilo dokompletizovať celú školskú sieť.
Okrem základného školstva je v obci aj škola pre ťažko vychovávateľné deti (Výchovno-liečebné sanatórium Ľubochňa - dolina), ktorá bola zriadená v r. 1965 v priestoroch, v ktorých bolo dovtedy odborné lesnícke učilište pre prípravu lesných robotníkov.