- Vyučujúci Sj
- Z tvorby našich žiakov
- Odporúčame :Jazykové príručky na internete
- Knižnica na internete zlatyfond.sme.sk - čítaj, sťahuj
- Život v našom regióne
- Projekty - filmy, prezentácie, kalendáre a pod.
- Odporúčame: Odkazy na stránky
- Pracovné listy
- Jazyková poradňa
- Básne 2012/2013
- Slohové práce 1995 - 2008
- Trojruža - celoslovenská literárna súťaž
- Triedne časopisy šiestakov
- Medzinárodný deň školských knižníc - prejavy žiakov 9. A
- Detská rozprávková Žilina - celoslovenská literárna súťaž
- Predmetová komisia
- Dynamický opis
- Stretnutie s literatúrou 2017
Slohové práce 1995 - 2008
Slohové práce žiakov
šk. r. 1995
Básnická tvorba – Privolávanie jari – 2. trieda
Snežienka Lastovičky
Snežienka je biela pani, Vyleteli lastovičky
rozkvitla nám už vlani. pani Zime z baraničky.
Rozkvitla aj dnes, Posadali poľahučky
zabával sa s ňou náš pes. na maňušky – biele púčky.
Matúš Moravčík Juraj Sekej
Kozička Privolávanie jari
Kozička maličká, Vyleť, vtáčik, na obláčik,
poď si hopkať! privolaj nám jar.
Ukážem ti, ako sa topí zima, Nech sa liahnu kuriatka
ukážem ti, ako mizne ľad. aj ostatné mláďatká.
A keď raz vykukne trávička, Nech sa zazelenie trávička,
ukážem ti potom, zasvietia z púpavy slniečka.
ako sa pije vodička.
Viktor Roštek Tomáš Grznár
Šk. r. 1996/97
Srdce Užitočná guma
Poznám ja veľa sŕdc, Ja mám gumu, ktorá je veľmi užitočná.
poznám srdcia dobré aj zlé, Má rada moje chyby v diktátovom zošite.
aj tie srdcia kamenné. Dnes mi zjedla skoro celý diktát.
Kamenné srdce, kamenný človek. Mala hostinu aj v mojej matematike.
Poznám toho človeka, Moja guma nikdy nie je tučná.
čo má srdce z kameňa. Je na nej zvláštne, že mi radí
Ľudí vábi na kameň pri písomkách.
človek kamenný. Keď skončí hodina,
Bez citu, bez lásky, vyumývam ju v umývadle
človek úbohý. a je zas ako nová.
Z kameňa srdce, z kameňa človek,
ľutujem ťa, kameň bezcitný.
Marius Kajda Andrea Hatalová
Šk. r. 1997/98
Téma – zima
Už neviem, v ktorú zimu to bolo. Teplo som sa obliekla a vyšla som von. Všetko navôkol bolo biele. Prekrásne zasnežené vrcholky hôr žiarili od lúčov slnka. Vyzerali, sťaby boli posypané práškovým cukrom. Vyšla som na kraj hory. Odtiaľ som obdivovala krásu zimnej krajinky – zasnežené strechy domov a na nich visiace cencúliky, zaviate lúky a stráne.
V hore panovalo úžasné ticho. Snehu bolo toľko, že som ledva kráčala. Na prevísajúcich svrčinkách sa trblietal ako striebro. Padajúce snehové vločky sa krásne jagali. Podobali sa na malé žiarivé kryštáliky. Veveričky poskakovali zo stromu na strom. „Je vám zima? Máte sa čím živiť?“ prihovárala som sa. Po hore poletovali aj sýkorky. Hľadali si obživu, no nikde nič. Prišlo mi ich ľúto. Rozbehla som sa domov. S bratom Jožkom sme urobili tri kŕmidlá a nasypali sme do nich slnečnicové semienka a ľan. Zobrali sme sánky, kŕmidlá zaniesli do hory a pripevnili ich o stromy. Vtáčiky vyďobali takmer všetky semienka. Zalial nás pocit radosti a spokojnosti.
Po chvíli sme sa po vydupanom chodníčku vrátili domov.
Anna Dubovcová
Pekné dievča nesmie plakať
„Cŕŕŕŕn,“ rozlieha sa celou školou. „Koniec vyučovania, páni a dámy,“ oznamuje Ďuro, najväčší rečník triedy. Všetci sú pobalení a nastúpení, len ja ešte pijem čaj. Príde ku mne učiteľka a vraví: “Ponáhľaj sa, len na teba čakáme! Kvôli tebe omeškajú spoje.“
„Ja ich nedržím,“ odvrkla som. Vtom jej povolili nervy. „Pohni, okamžite! A pôjdeš posledná!“ kričí ostrým hlasom. Zaradila som sa a šli sme do šatne. Zastala som a počkala, kým všetci nevyjdú von. Iba keď učiteľka začne: “Moja, nesmieš byť taká pomalá.“ Rozrevala som sa a pomyslela si: “Ja nie som tvoja.“ „Veď neplač, také pekné dievča nesmie plakať,“ dohovárala mi. Bolo mi na figu, no utíšila som sa. Obliekla som si vetrovku a s kamarátkou Vierou sme sa pobrali na zastávku. V autobuse jej vravím: “Počúvaj, Viera, príď k nám, pôjdeme sa dať ostrihať.“ Trochu som ju musela presviedčať, ale napokon súhlasila. „Dobre, Zuzi, tak o štvrtej,“ povedala. Aj tak sa potom dala len podstrihnúť. Mňa kaderníčka ostrihala celkom pekne, ale neviem, ako sa ten účes volá. Prídem domov a mama mi vyčíta: “Krásne, nádherné to máš!“ Brat vypleštil oči a hovorí: “To čo si spravila s tou hrivou?“ „Mala si sa dať ešte kratšie,“ kritizuje otec. No zbohom, to bude pripomienok v škole, pomyslela som si.
V škole sa chalani smiali a strapatili mi vlasy. Bolo mi do plaču, no nerozrevala som sa. Keď konečne zazvonilo, všetko sa skončilo. Na hodine chodila učiteľka po triede a zastavila sa pri mne. Pohladila mi vlasy a povedala: “Slečinka nám zmenila imidž.“
Jana Kútniková
Za túto poviedku získala žiačka Ďakovný list v súťaži Literárna Vrbica.
Kocúrkovo kvitlo kosatcami. Kúpilo kosačku. Krčmár Karol Kohút kosil kosačkou kosatce. Krčmárova kuchárka, kocúr Kuko, kráčali ku koscom. Kuchárka kládla klobásy ku kameňu. „Krčmár Karol, kosci, kráčajte ku kameňu! Kocúr Kuko kradne klobásy!“ klamala kuchárka. Kocúr Kuko kukal kolo krtinca. Klbčil krtka. Krtko kryl krtinec. „Kuko, konči!“ kričala kuchárka. Krívajúc kráčala kúpiť krčmárovi Karolovi krikľavú košeľu.
Zuzana Šurinová
Simona sa sprchuje. „Si sexi,“ skríkol Servác so Samom. „Ste sprostí,“ skonštatovala. Simona sa skryla. Spoza sprchy sa smial spolužiak Slavo. Sprchoval sa so Simonou. „Sme si súdení,“ skríkol Slavo. „So Simonou ste svoji,“ svorne skríkli Servác so Slavom. Simona spravila svojmu Slavovi sivý sveter. „Si skvelá,“ skonštatoval Slavo. Spolu sa smiali.
Mária Baďová
Po potoku plávali plachetnice. Plávali pomaly. Pasažieri pískali piesne. Prevládala pohoda. Plachetniciam popukali paluby. Pasažieri prestávali pískať. Prepukla panika. Plavčíci plnou parou plávali proti prúdu. Potopených pasažierov pohotovo povyťahovali. Pomocníci prišli po pohrome. Potom pokračovala party.
Zuzana Krúpová
Fúka fínska februárová fujavica. Fínsky február fascinuje fotografa Filberta. „Fantázia,“ fufňe Filbert. Fotí, fotí....Fotí farebnú fontánu, figliara Fera, farára Filipa...Fotogenický farár Filip fňuká: „Fotograf Filbert, fotiť farára....fuj!“ Fotoaparát fotografa Filberta funguje fakt fantasticky. Farebné fotky fontány, figliara Fera...fascinujú fúru Fínov.
Zuzana Šurinová
„Karol, kúpiš kohúta?“ kričí Kubo Karolovi. „K-k-k-kúpim kohúta, k-k-k-kúpim,“ kričí Karol Kubovi. „Kde kúpiš kohúta, keď kokceš?“ Kým Karol kupoval, Kubo kričal: „Koktavý kohútik, kikirikí!“ Karol kohúta kúpil, kým Kubo kričal.
Jana Riečanová
Duchovia Dalas, Darina, drancovali dôstojníkov dom. Dôstojník Daniel doviezol do domu duriča duchov. Duchaprítomný Daniel došiel domov drkotajúc. Dala, Darina, drancovali ďalej. Došiel durič. Doviedol duchov domov, do Domu duchov. Duchovia dodnes dodržali dohodu. Dovidenia, duchovia!
Mária Okálová
Norbert, nový novinár, napísal nám novú noticku. Náš notár Nikolaj nebol nadšený novinárovou notickou. Nezniesol novinárov názor na naše námestie. Norberta nechal notár na noc nasáčkovať na námestie. Nesmel napísať nijakú noticku.
Ľubica Olosová
Šk. r. 1998/99
Stojím na chodbe. Vlečiem sa po schodoch.... pomaly sa približujem k dverám s ceduľkou 8. A. Naťahujem ruku, aby som otvorila dvere...Áááách! A načo? Zabudla som, že aj na to tu už máme ľudí. Tak teda – vchádzam do triedy. Samozrejme, nik si ma nevšimol. Prepáčte, až na pár výnimiek. Predieram sa cez deti, aby som si konečne sadla. Jednou rukou si naprávam vlasy, druhou vyťahujem zošit z matiky. Dávam ho na lavicu....a už je fuč! Ani ústa nestihnem otvoriť a už počujem známu vetu: „ Lena nemá úlohu!“ Vidíte, a takúto správu sa musíte dozvedieť minútu pred zvonením!
Je hodina. Do triedy vstupuje učiteľka. Pohľadom sa poďakuje Kyčovi, ktorý jej ako vždy, otvoril. Nasleduje nemý pozdrav. Učiteľka stojí, žiaci sedia. Pomaly sa vyťahujú ako otrávené muchotrávky po búrke. „Kto chýba?“ zaznie učiteľkina otázka. Buch – buch! Dvere sa rozletia a v nich stojí Jara. Veľmi obľubuje rožky – možno práve preto, že jeden má aj v priezvisku. Obtiahnuté tričko, rifle, dva copíky. Jej ruky sú ako vešiaky – vždy sú plné. V jednej taška, v druhej päť rožkov a zopár drobností. „Čaute, deti!“ zakričí na triedu a doplazí sa k učiteľke. Zašomre niekoľko slov a sadne si. Takto to predsa ostať nemôže! Naša komentátorka Koláriková ju musí spracovať miesto učiteľky. Pretože dnes je relatívne ľahký deň, nechýba nikto. Prítomní sme všetci, no väčšina duchom blúdi po svojich vzdušných zámkoch.
Idú sa riešiť príklady. „Tak, k tabuli pôjdéééé.....No tak, nie stále tí istí....“ Pri týchto slovách je každý v pohode, pretože vieme, čo bude nasledovať. „Jakub, poď.“ Ak by to nebol on, Lukáš alebo Ivo isto. Toto trio chalanov je najkľudnejšie z celej triedy. Dá sa s nimi o všeličom porozprávať. Úplným opakom je Bohuš. Celkom by sa hodil do Afriky, pretože opakuje a škrieka ako papagáj. Je utáraný ako stará baba.... Tomáš sa na stoličke mrví ako keks. Neobsedí pokojne. Stále zapára do svojho spolužiaka Filipa. Ten zas, čím je starší, tým je nechápavejší. Ku všetkému má pripomienky a otázky.
Kubka pred tabuľou vystriedal Jožo. Z matiky je dutý, no má na viac. Stojí a stojí pred tabuľou, pričom si vôbec neuvedomuje, že vyzerá ako králik. Jeho oči vysielajú SOS do poslednej lavice. Baďová a Olosová. Naše dve radkyne, na ktoré sa môžete spoľahnúť. Keď sa dá, poradia, keď nie, nájdu iný spôsob, ako pomôcť úbohým obetiam pred tabuľou. No sú i takí, ktorí ju vôbec nepotrebujú – Riečanová, Lacková. Veľmi významní sú u nás Brtkovci. Sú ako dvojičky. Jano nosí knihy, Martin zošity. Ten by sa dokázal naučiť, len nevie byť sám sebe pánom. A to je chyba. Hovorí sa, že bez päťky nie je žiak. Škutifúz si vzala túto múdrosť k srdcu až primoc. Na začiatku šestky si do žiackej zasiala dve päťky a tie jej tam doteraz prekvitali a prekvitali. No po čase prišla na to, že to nie sú kvietky ale burina. A tak sa snaží, aby jej tam bolo čo najmenej.
Od výzdoby si udržujeme odstup. Vidieť to aj na nástenke a jej celkovom vzhľade. Pôsobí chladno a odstrašujúco. Ale uznajte! Ako by sme sa s ňou lúčili o rok, keby nám náhodou prirástla k srdcu? To sa predsa nesmie stať! Veď škola je škola.
Cŕŕŕŕń. Odzvonilo. Ani neviem ako a učiteľka je fuč. Isto je rada, že konečne opúšťa túto triedu, pretože ten pocit poznám a vlastne – poznáme ho všetci.
Lenka Tatárová
Svet fantázie
Len jedna najkrajšia ríša je, Šípková Ruženka vo veži sladko spí.
tým skvostom je svet snov a fantázie. Každý si sníva svoj svet,
Sem-tam veternica ktorého inde v svete niet.
na hebkých obláčikoch lieta,
sem-tam lekná na rybníkoch svietia. Iba v ríši snov,
V nej si víla na mäkký mach sadá, v jedinečnom svete zázrakov.
a do náruče hôr padá. Každý ten svoj sen sníva,
v čarovnej krajine býva.
Tam každý svoje vzdušné zámky stavia si, Lebo len tam všetko možné je -
tam sa uskutočňujú naše sny. - v tom našom svete plnom fantázie.
Nebeské telesá – krásne, jasné,
často o vás píšu básne.
Takú črtám i ja, Čo je láska?
tak ži, zázračná ríša moja!
Láska je sieť diamantov
Zlaté hviezdy na mandolíne Láska je vôňa hyacintov
uspávanku svetu hrajú Láska je sladká túžba
a striebristé struny Láska je krehká ruža
sťa pavučinové priadze sa zdajú. Láska je najvzácnejší porcelán
Tieto vlákna prštekmi vánok prepletá Láska je nášmu srdcu pán
a tiché tóny pritom šepotá. Láska je hudba božská
Ach, tie nebesá! Láska je nádej klzká
Láska je čistý krištáľ
Mäkké oblaky s nádychom purpurovým Láska je sen na vankúši
letia si pomaly svetom malebným. Láska je lupeň na ruži
Neženú sa, neletia, Láska je pojem túžiť
iba sladko vegetia. Láska je srdce vriace
Láska je bijúca hruď
Chalúpka prostred lesa učupená, Láska je perla biela
rozkošná záhrada voľne rozrastená. Láska je citov more
Vládkyňa lesa na konári vŕbovom sedí, Láska je ranné zore
na harfe melodicky hrá si. Láska je zázrakov čas
Láska je teplá vlna
A všade krehká krása, Láska je ohňa plná
z ktorej láska rozvíja sa. Láska je citov príval
Na hojdačke z hviezd na oblačnom vankúši Láska je to, o čom si sníval
malý princ tkvie si. Láska je zrkadlo času
Krhličkou svoj kvietok polieva si. Láska je premena na krásu
Láska je závoj jemný
V tomto svete krása pramení, Láska je motúz pevný
hnev na lásku sa premení. Láska je slovko čarovné
V perlovobielych oblakoch Láska je nádherný cit
hrad vo výške spí, Láska musí srdce darovať.
Z . Šurinová
Šk. r. 1999/2000
Hrušky Jeseň
Zafúkal vetrík teplučký, Na známosť sa všetkým dáva,
zhodil na zem dve hrušky. v jeseni lístie opadáva.
Jedna bola celá žltá Ovocím sa zapĺňajú košíčky,
a tá druhá obitá. šu-šu, šumia vetvičky.
Jednu chytro vzal pes Bobi, Šarkan s vetrom tancuje,
druhú schoval do zásoby. kŕdeľ detí sa raduje.
A ja som sa pozeral, Slniečko svoju silu stráca,
slinky som si utieral. vietor duje od paláca.
Zimu nám doveje.
Tomáš Cuna
Dana Hrnčiarová
Veselý vietor
Vetrík fúka ponad stromy: Jesenná pieseň lístia
„Dobrý deň, vám prajem, domy.“
Domy na to: „Nechaj nás!“ Bola jedna jeseň
Vietor na to: „ Bol to špás!“ a tá mala svoju pieseň.
A v tej piesni lístie padá -
Martina Medžová čo je to za záhada?
Veď je pod ním celá záhrada.
Šarkan Koho ruší nepohoda
Šarkan letí, A komu zima je?
plno detí, Toho pieseň lístia zohreje.
každé kričí:
„Hurá, fičí!“ Juraj Gróf
Fero Vrlík
Netopieria láska
- noc – Letela som cez mesto, keď ma niekto predbehol. Bol to ON. Vypleštil na mňa oči ako sa len dalo a zamával krídlami. Bol taký očarujúci, až mi uši zahoreli. Perute boli tak krásne tvarované, že som takmer stratila rovnováhu.
- noc – Visíme oproti sebe. Všímam si jeho supertenké nohy zakončené dlhými a tenkými pazúrikmi. Bolo vidieť, že o ne dbá. Môj šampión je asi 35 mm vysoký a váži asi 10 gramov. Proste, tip-top. Napadlo mi, že mal byť manekýnom. Potom spolu odlietame ku kostolnej veži. Šepká mi zaľúbené slovíčka, až ma z toho bolí hlavička, srdiečko búši v krku odušu. Sadám si na ríňu – ale sama. Vyparil sa.
- noc – Prišiel po mňa. Povedal, že býva o poschodie nižšie ako ja. Ideme k nemu. Vchádzame do malej špárky pod ríňou....Óóóó! Interiér je úžasný. Samé pavučinky a blšky.....a.....
- noc – Vyrážame do ulíc. Pod lampami som zbadala, že srsť na tele a v okolí hlavy má prilepenú a podozrivo lesklú. Priletela som bližšie. Podľa pachu som usúdila, že ide o kúsok bravčovej masti. Mala som pravdu. Odvetil, že včera som ho tak okúzlila, až pristál v hrnci s masťou. Hm, nemehlo. Usmiala som sa a urobila grimasu. On urobil to isté. Začali sme sa hádať, lebo nikto nechcel skončiť. Odletela som.
- noc – Dnes ma pozval na chatu. Bolo to vzrušujúce. Niekde odbehol. Ňufákom som zavetrila jeho blízku prítomnosť. No jasné! Bol za mnou. Prehodil sa dolu hlavou a začal sa hojdať. Spravila som to tiež. Vycerila som dva zúbky a zastrihala ušami. Potom sme sa smiali a náš piskot sa ozýval po celom okolí. Nadránom sme sa pobrali domov. Ešte predtým sme sa však nacicali krvičky a strávili nejaký ten hmyz. S Gadžopierom – to bolo jeho meno – som sa cítila úžasne. Rozišli sme sa do svojich domov.
- noc – Spali sme tri dni a tri noci.
Lenka Tatárová
Telefón Zvoní, zvoní telefón.
aký je to známy tón.
S telefónom nie som sám, Prečo zvoní? Kto to volá?
Hádaj, komu zavolám? Žeby zhorela nám škola?
Prstom číslo vytočím, Ale nie, to len Janko Hruška
do slúchadla zakričím: chce ti šu-šu zašepkať
„Ahoj, dedko, čo robíš? do uška.
Volá ti vnuk Paľko Briš.“ Maťo Oravec
Telefóny dobré sú, Haló, haló, kto to volá?
Napíšem ti adresu. Aha, to je babka moja.
Zavolám si pekne tam, Telefón už zasa zvoní,
Už aj volám do Turian. my sme doma všetci chorí!
Ráno zas do Bratislavy, Keď telefón zazvoní,
Pozvali nás na oslavy. hlava ma hneď rozbolí.
A na obed do Trenčína, Radšej to hneď vypnime
Tam, kde býva teta Tina. a dobre si pospime.
Telefón je kamarát,
Keď zazvoní, tak som rád.
Martina Medžová Mária Vaňugová
Jánošík a ja
Raz sme sa vybrali autom do Terchovej. Mama cestou rozprávala o Jánošíkovi. Započúval som sa do príbehu. Prižmúril som oči a po chvíli som zaspal.
Zrazu som sa ocitol v kolibe vedľa Jánošíka. Sedela pri ňom takmer celá jeho družina. Niektorí hliadkovali na stanovištiach a pri skrýši. Jánošík sa dohováral s hôrnymi chlapcami, ako ozbíjať pána Fulediho. Hovorí im: „Ja, Mišo a vy traja prejdeme cez okno dnu do zámku. Tomáš, Paľo a Jožo budú strážiť. Keď zbadáte zemepána alebo pandúra, zapískajte ako sova. Mišo bude hliadkovať pri okne.“ Všetci zaujali svoje miesta. Jánošík zatiaľ pobral všetko, čo bolo v truhliciach. S plnými vrecami zlata a šperkov vyliezol von. Vtom zaznel signál. Všetci sme zobrali nohy na plecia. Za nami sa rútili pandúri. Jánošík chcel vytiahnuť päť pištolí, čo mal za opaskom, ale vypadli mu, keď vyskakoval von oknom. Nemali sme iného východiska, preto sme utekali do hory. Vliezli sme do malého tunela. Ja som šiel posledný. Pandúri ma zbadali. Keď sme z tunela vyliezli, ocitli sme sa pred veľkým bralom. Pokúšali sme sa ho zdolať, no neúspešne. Pandúri nás dobehli a obkľúčili. Nemali sme úniku. A zrazu – BUM!
„Tomáš, vstávaj, praskla nám pneumatika!“
Tomáš Sekej
Šk. r. 2000/01
Šútovský vodopád
Medzi najkrajšie výtvory prírody patria vodopády. Šútovský vodopád je jedným z nich. Je ozdobou Malej Fatry.
Ako slzy prírody sa vynárajú nevedno odkiaľ, rútiac sa z vrcholu brala. Rozbíjajú sa a stekajú po vysokej skalnej stene zahalenej machovým kobercom. Počuješ ten hrdý spev padajúcej vody? Ohromí vás už z diaľky. Keď zafúka jemný vánok, z vodopádu zavanie na vás chladný vzduch s jemnými čiastočkami vody. Och, aký je to pocit osvieženia! Slnečné lúče ožiaria kvapôčky vody a vdýchnu im farby dúhy. Vidíš tú krásu a čistotu vody? Potvrdzuje to aj fakt, že v potoku si našli domov aj králi čistých vôd – pstruhy. Kulisu vodopádu tvoria strmé svahy popreplietané stromami. Holé stromy akoby nás volali svojimi konármi do náručia. Na chrbtoch hôr je rozliate ako krv čučoriedie a brusničie opálené od slnka. Pod opadnutým lístím sa skrývajú jesenné hríby. Zver brázdi po lesoch a hľadá posledné zvyšky darov prírody. Šumiecky potok po prekonaní veľkej prekážky pokračuje vo svojej púti. Kľukatí sa dolinou a je odhodlaný prebíjať sa ďalej. V jeseni mu tok sťažuje opadané lístie. S jej príchodom zhodia stromy svoje zelené plášte a oblečú si pestrofarebné kabátiky. Chodníčky sú zahalené jemnou prikrývkou z opadaného lístia, s ktorým sa občas poihráva vetrík. Nad cestičkou vytŕča skalné bralo Orlia hlava, ktoré ako strážca hôr stráži svoje okolie. Ajhľa, koľká krása! Tu smrečok rastie zo zhnitého pňa stromu. Cestičku lemujú malé studničky s krištáľovočistou vodou. Chodníčky vydláždila príroda skalami a schody vytvorila z koreňov stromov.
Príroda je naozaj veľkým architektom.
Miroslav Babušiak
Západ slnka nad Podfatrou
Cestou po štrkovej cestičke Špacír, smerom na Frankove lúky, odbočuje tenká cestička. Vedie na hranu hory. Tu stráži a dohliada na poriadok skalnatý muž. Leží si na hrebeni a díva sa na dianie pod ním. Je obrastený pichľavými smrekmi a šuštiacimi bukmi. Niektoré ho spoločne držia a dávajú pozor, aby nespadol do skalnej priepasti pod ním. Takto nejako vyzerá iste najkrajší západ slnka na svete.
Zvečerilo sa. Slnko sa pomaly, proti svojej vôli, poberá na nočný spánok za okolité kopce. Sprevádza ho silný západný vietor, ktorý dolu možno ani necítiť. Slnko sa pomaly stráca ako papierová loďka na vlnách potoka. Obloha sa odrazu začína meniť. Žltá a oranžová. Tak to začína. Potom nastupuje červený smútok. Je to krv slnka, ktoré sa snaží vytrhnúť sa z reťazí, nútiacich ho ísť spať. Západ slnka pomaly mení farby na Grúni i na Podfatre. Slnečné lúče sa odrážajú na oknách domčekov ako sviečky v Deň svätých na cintorínoch. Domy sa takto lúčia s dňom. Rieka Ľubochnianka svojím svižným tokom neúprosne meria čas, ktorý slnku ešte ostáva. V jej toku sú ukryté ligotavé kvapky krvi, ktorá stiekla z oblohy a zhromažďuje sa na stavidle v časti volanej Brána. Zrazu všetko stíchlo. Na niekoľko sekúnd zavládlo hrobové ticho. Vtáci stíchli, vietor zoslabol, Ľubochnianka sa ukľudnila. Lúči sa so zapadajúcim slnkom. Aká to nádhera! Slnko zažiarilo najväčšmi, ako mohlo. Osvietilo všetko navôkol. Vytvorilo ilúziu nadzemskej žiary rôznych farieb. Vtáky spustili symfóniu. Či čuješ tú nádheru? Vietor silno zadul do konárov dubov, bukov, smrekov, líp. Tie spustili sprchu najpestrofarebnejších listov. Koncert farieb a tónov môže začať. Slnko sa stratilo za vrchmi a to je znamenie pre ležiaceho kamenného strážcu, ktorý výstražne dvíha prst. Je po všetkom. Slnko si odtrhlo jedno železné puto z reťaze a natiahlo ruku cez Ľubochnianske sedlo. Reťaz ho pomaly ťahala za Grúň, kde sa stratilo
Juraj Sekej
Zlá voda
Kedysi dávno žili spolu v susedstve Dolný Liptov a Dolná Orava.
Jedného krásneho dňa sa Dolnému Liptovu narodila dcéra Kopa a Dolnej Orave syn Šíp. Lepších susedov by ste si ani nevedeli predstaviť. Lenže prišiel čas, keď začali deti dospievať a jeden do druhého sa zaľúbili. To sa však nepáčilo rodičom Kopy, ktorí sľúbili svoju dcéru Váhu. Mladí zaľúbenci sa nechceli vzdať jeden druhého, hoci sa im neustále vyhrážali. Bolo to práve na fašiangy, keď sa mladá chasa zabávala na tancovačke. Nechýbala medzi nimi ani Kopa so Šípom. Joj, aké len boli pekní a zaľúbení! No na tancovačku došiel aj Váh. Hneď bolo po zábave. Vrútil sa medzi nich. Vraj, keď nebude Kopa jeho, nebude ani Šípova. I dupol trikrát nohou ako dáky pán. A čo sa stalo? Zahrmelo, zadunelo, zablýskalo sa až hrôza. Nohy Šípu zozeleneli a zdreveneli, telo skamenelo. Kopa celá zelená a drevená a medzi nimi tečie mohutný Váh. Ľudia si išli oči vyočiť, čo sa to vlastne stalo, keď okolo nich vyrástli dva krásne vrchy a cez ne tečie rieka. Váh si myslel, že ich od seba oddelil, ale zahrmelo ešte raz a obidve srdcia – Kopy i Šípu – sa spojili a spadli na zem. Tam, kde spadli, vznikla veľká jama. Začala z nej vyvierať voda. Všetci ľudia sa sem nahrnuli a chceli sa jej napiť. Zistili však, že je to zlá voda na pitie. Neskôr sa v nej začali kúpať.
Je to síce Zlá voda, ale má veľké a dobré srdce, ktoré leží na jej dne.
Roman Čieško
Sneh a ľad
Kedysi dávno bývalo na zemi veľmi teplo. Ľuďom takéto počasie vyhovovalo,no niektorým zvieratám nie.
Napríklad medveďovi bielemu, ktorého volali Lacko. Ten neustále prosil, aby bolo trochu chladnejšie. Ostatné zvieratá s ním nesúhlasili. Lacko bol však tvrdohlavý, neústupčivý a otravoval ľuďom život. Zvieratá preto zvolali poradu a rozhodli sa, že Lacka potrestajú. „Lacko, ak budeš robiť zle, začarujeme ťa!“ „Ha-ha-ha!“ usmial sa Lacko a odišiel. Varovanie nebral do úvahy. Aj naďalej strpčoval ľuďom život, preto sa nevyhol trestu. „Lacko, za to, že si nepolepšiteľný, tvoj dych sa zmení na sneh a keď budeš plakať, z očí ti budú padať ľadové slzy.“
Zvieratá si mysleli, že Lacka potrestali, no v skutočnosti mu urobili po vôli. Stvorili mu zimu – sneh a ľad.
Lenka Krúpová
Beloch, černoch
V dávnych dobách, keď na zemi žil len Boh a zvieratá, bolo veľmi dobre, ale otupno. Zvieratá nevedeli rozprávať, a tak bolo väčšinu času ticho. Preto sa Boh rozhodol, že stvorí človeka.
Vymodeloval ho z hliny. Potom ho dal upiecť. Lenže z pece ho vybral prirýchlo. Bol veľmi biely. Nazval ho belochom. Bohu to nedalo pokoj a spravil ďalšieho človeka. Tentokrát ho nechal v peci dlhšie. Tak vznikol príliš tmavý človek – černoch. Šťastie skúsil Boh do tretice. Ešte hlineného človeka potrel vajcom tak, ako to robíme my pri vianočke. Takto vznikol žltý človek. Hneď mal Boh po starostiach. Povedal: „Stálo to za tú námahu.“
Marcela Rapošová
Šíp
Dedina Stankovany tvorí vstupnú bránu do krásneho kraja Liptov. Nachádza sa v nej majestátny Šíp.
Bolo to veľmi dávno, keď po Liptove chodil tajomný rytier. Mal čarovnú moc a rád pomáhal ľuďom. Tam, kde dopadol jeho šíp, vytryskol prameň vody, alebo vyrástla hora. Raz sa rytier dostal až do Stankovian. Vtedy tu bola ešte rovina, zo severu fúkal studený silný vietor, ktorý ničil ľuďom všetku úrodu. Toto sa opakovalo rok čo rok. Ľudia obrábali pôdu a studený severák vždy všetko zničil. Zľutoval sa rytier nad utrápenými ľuďmi i vystrelil svoj šíp. Na mieste, kde sa zapichol do zeme, vyrástol vysoký vrch, ktorý chránil dedinu pred ničiacim severákom.
Na počesť rytiera ľudia pomenovali vrch – Šíp.
Martin Buliak
Stretnutie s mimozemšťanmi
Svietilo slnko, mal som dobrú náladu a rozhodol som sa, že pôjdem do hory na huby.
Vyšiel som hore kopcom a všade naokolo vidím samé májovky. Šikovne ich vyzbieram do košíka. Vidím chodník, ktorý vedie na druhú lúku. Kráčam tam. Zrazu sa zjaví hnedočierny lietajúci tanier. Zdá sa, že pristáva. Vyklopia sa dvere a po nich schádzajú akési potvorky. Začínajú ma naháňať. Bežím, ako mi sily stačia. Okolo mňa prebehne vyplašený zajac. Asi sa tiež bojí. Čudné potvorky ma nakoniec dobehnú. Prezerajú si ma. Sú celí zelení a holohlaví. Jeden z nich vypľuje na zem zelenú slinu a načahuje ruky, aby sa ma dotkol..... Vykríkol som...
V tej chvíli som sa zobudil, aby som mohol ísť do školy.
Juraj Švábik
Boli sme na výlete. Stanovať.
Jednu noc som sa okolo polnoci zobudil. Počujem akési zvuky. Auto? Vietor? Všade je tma, v stane nič nevidno. Zrazu sa rozžiari akési svetlo. A to je zase čo? Rozmýšľam, koho zobudím. Kde utečiem? Čo ak je to zlodej? Alebo nebodaj mimozemšťania? Som celý spotený, bojím sa, no som aj zvedavý. Stan sa otvára. „A-ko-sa-vo-láš? Ty-tu-bý-vaš?“ Od strachu nedýcham. Vidím čudo s hranatou hlavou, širokým a dlhým nosom, žiarivé oči. Divné chápadlá mu slúžia ako ruky. To sú isto mimozemšťania. Čo tu chcú? Mňa? Zrazu sa otočím k bratovi a zistím, že chýba. Uniesli ho! Pomóóóc! Mimozemšťan vybuchne smiechom.
Ja hrdina som sa bál jeho masky a tieňa, ktorý vytváral v tme. Bol to môj brat.
Lukáš Chrenko
Slovensko
Slovenčina reč je. Pozriem z okna, to je krása!
Slov má ako prúd vody, Vrch kopca v lúčoch slnka utápa sa.
ktorý vodopádom tečie. Čo je to za nádherná krajina?
Niektoré sú jemné ako vlnky. No predsa Slovensko, moja domovina.
Iné zvučné ako zvony. Vybrala som si ho za svoju vlasť,
A mne sa najviac páčia vedzte, že žiť v ňom je pre mňa slasť.
Slovká od mojej mamy.
Barbora Hajdíková Martina Medžová
Či som doma a či preč,
Sprevádza ma moja reč.
Slovenčina krásne znie,
každý Slovák dobre to vie.
Piesne, básne i povesti slovenské,
každé dieťa naučiť sa rýchlo chce.
Daniela Balejová
Láska, bože, láska.....
Príborová láska
Tíško som ležal v príborníku vedľa nej. Nesmelo som po nej poškuľoval a obdivoval ju. Mala krásne tvarované telo, štíhly driek a dlhé ostré zúbky, ktoré na mňa vycierala. Srdce mi išlo vyskočiť z hrude, keď som sa na ňu díval. Jej nôžka oblého tvaru sa blyšťala zlatom. A ten vyberaný vkus! Saponáty, v ktorých sa každý deň kúpe – tá z nich ale vonia!
Pomyslel som si: „Táto elegantná dáma pochádza isto z bohatej rodiny.“ A ja, úbohý plechový nôž, som bol vyrobený sériovou výrobou. Moje meditovanie narušila práve ONA, dáma mojich snov. Koketne na mňa pozrela a piskľavo sa opýtala: „S kým dnes pôjdeš na obed?“ „Zatiaľ s nikým, ale keby si chcela, mohli by sme ísť spolu.“ „Dobre, stretneme sa o dvanástej na slávnostnom obede pri tanieri,“ odvetila a zaspala sladkým spánkom. Ja som teda spať nemohol. Netrpezlivo som rátal každú minútu a stále si opakoval náš rozhovor. Horel som túžbou po nej. Zaľúbil som sa až po ostrie svojej čepele. Nemohol som tomu uveriť – toľko nožov a ona si vyberie práve mňa! Z opojenia ma vytrhol hlasný gong hodín odbíjajúcich dvanástu. Rýchlo som preleštil svoje ostrie a ponáhľal sa na dohodnuté rande. Moja kráska tam už ležala zabalená v hodvábnom obrúsku. Nebadane som k nej vkĺzol. V ten deň sa servírovalo mäso s ryžou. Bolo to kráľovské jedlo, hodiace sa na túto príležitosť. Počas celého obeda som sa pred ňou šikovne zvŕtal a ukazoval svoju zručnosť. Ona zase ladným pohybom nabodávala mäso na svoje ostré zúbky. Pri každom kúsku mäsa sme o seba štrngali, akoby sme si pripíjali na našu lásku. Modlil som sa, aby táto chvíľa nikdy neskončila. Ale všetko pekné sa raz skončí, a tak skončilo aj naše rande. Sľúbili sme si však, že na druhý deň sa opäť stretneme.
Tomáš Grznár
Amorov šíp
„Prásk! Zásah!“ Amorko si vystrelil a mňa zasiahol rovno do srdca. „Brzdi, mladý, ešte máš mlieko na brade,“ varuje ma moje druhé ja.
Je to láska. Viem to. Stalo sa mi to prvýkrát. Triedna učiteľka vošla do triedy a predstavila novú žiačku. Zaregistroval som len jej krstné meno. Volala sa Milagros. Hneď v prvý deň som vyryl počiatočné písmeno jej mena na lavicu. Zase budem musieť na konci roka kupovať šmirgeľpapier, pomyslel som si. „Nech, pre lásku spravím všetko!“ Zajtra prídem do školy na bicykli a odveziem jej tašku. Hodinu som vykúkal spoza starej búdy aj s vylešteným bicyklom v závese, no mojej lásky nikde. Konečne! Hrdo pohodila bujnou hrivou plavých vlasov a vykročila z vchodových dvier. Okolo seba mala hŕbu nových kamarátok, takže som sa nezmohol na slovo. Hlúpo som vyčkával za búdou, ruky sa mi potili, nohy triasli a srdce mi bilo kdesi v krku. Zajtra. Určite ju zajtra pozvem do kina. Celý večer som sa zaoberal sám sebou. Vyskúšal som celú skriňu nohavíc. Nageloval som si vlasy. No proste, chcel som zapôsobiť. Mama mi cestou zo školy kázala kúpiť chlieb a maslo. Ja som však jej slová nevnímal, veď mysľou som bol úplne inde.
Tentoraz som si zastal rovno do dvier a čakal som, kým dievčatám neskončí telesná. Čím dlhšie som vyčkával, tým viac narastalo moje vzrušenie. „Ide! Panebože, ona ide!“ Má úsmev na tvári. Dokonca mi aj kýva! Už-už som sa jej chcel rozbehnúť oproti, keď sa za mojím chrbtom ozve hlas: „Sadaj, ideme!“ Nasadla k nejakému staršiemu blonďákovi na motorku a odfrčali. V obchode som miesto chleba kúpil cukríky a žuvačku.
Keď budem starší, kúpim si mercedes, počkám na svoju milú, otvorím galantne dvere na autíčku, usadím ju a odfrčíme s odokrytou strechou. Jej krásne plavé vlasy budú viať vo vetre.
Lukáš Hrkút
Ja, Renault Megane,
4-ročný stokoňový tátoš, každé ráno fičím so svojím majiteľom do jeho zamestnania. Tam si pol dňa odfukujem a zoznamujem sa s novými kamošmi.
Stereotypné rána narušila jedna strieborná Lagúna Grandtour, ktorú som zbadal hneď po prechode vrátnicou. Moje svetlomety sa rozžiarili – môj pán bol šokovaný, keď sa mu z ničoho nič rozsvietila prístrojovka a po chvíli zhasla – láska na prvý pohľad. Zočil som vedľa nej voľné miesto. Túžil som tam zaparkovať. Stalo sa. Moje zámky zaklapli, pán odišiel. Srdce mi bilo ako pri najvyšších otáčkach. Bolo to tak dopoludnia, kým neodišla. Mal som výčitky môjho auto-svedomia. Prečo som sa Lagúne neprihovoril? Utešoval som sa – veď po celý čas spinkala, nechcel som ju budiť.
Prišlo druhé ráno. Opäť v tom istom meste, na tom istom mieste. Xenonové svetlomety s čírou mechanikou, avantgardný štýl oblečenia, jemné, dynamické, ale zároveň aj agresívne krivky ma priťahovali. Predná náprava typu Mc PHERSON, zadná s vlečnými ramenami spojenými torzne pružnou priečkou s pasívnym riadením – som zbláznený. Odrazu zo mňa vyhŕklo: „Odkiaľ si?“ „Z Bratislavy. A ty?“ spýtala sa ma. „Ja pochádzam z Ľubochne.“ Rozprúdil sa medzi nami rozhovor, v ktorom som sa dozvedel, že rozváža celkom šikovného programátora, že jej veľmi chutí Shell....Odbilo poludnie, odišla.
Tretí deň, tretie ráno. Pozval som ju na pár litrov 95-ky. Pomaškrtili sme si. Bolo s ňou fajn. Našli sme veľa spoločných tém. Prišiel jej šéf, potľapkal ju a povedal slová, po ktorých mi ostalo nanič. „Hotovo, odchádzame do Blavy.“ Nasadol. I keď hodil spiatočku, ona sa pohla dopredu a keďže sme stáli oproti sebe, ťukla do mňa a rozlúčila sa so mnou jemnou pusou. Lagúnke z ostrekovačov vytryskla voda – plakala. Cítil som sa, akoby ma prešiel parný valec. Nechcelo sa pohnúť ani len kolesom. Preto ma pán odviezol do servisu, kde mi dali menšiu ozdravovaciu kúru a vyliečili ma z choroby – krátkej lásky.
Lukáš Lacko
Šk. r. 2002/03
Fatra Slovensko
Krásna a veľkolepá je Fatra. Slovensko moje najmilšie.
Na úpätiach nás víta malebnými chotármi,
na vrcholoch nám ponúka Tu slnko vychádza najkrajšie.
to najcennejšie – seba. Tu je krásne ako v raji.
Je trvalým bydliskom vetrov. Tu som sa narodila.
Či ostrovčekom krajinných diamantov? V tomto mojom rodnom kraji.
A Fatra veru nie je skúpa. Nádherné hory, lúky zelené.
Z jej výšok nazeráme do komnát I tie priezračné potoky studené.
Slovenska. Na Slovensku svoje sny snívam.
Myslíme na ľudí, čo tu kedysi žili. Práve tu s mojou rodinou bývam.
Tu prijímali med divých včiel I tie malé lastovičky
a pramenistú vodu zo skaly. Tu svoj domov majú.
A vždy na jar sa doň vracajú.
Necháme sa unášať hrou tieňov. Tu sa budem vracať aj ja, aj vy všetci.
Eva Zubajová Buďme hrdí na to, že sme Slováci.
Barbora Babušiaková
Rybacia láska
Ako každý deň, aj dnes ma zobudil teplučký lúč svetla. Aj napriek tomu, že som rybka žijúca hlboko vo vode, pošteklil ma na líčka a oznámil, že prišiel nový deň.
Najradšej by som ostala doma v útulnej postieľke zo zelených rias. Poobede ma budú naháňať hrubánske sitá. Ale teraz je ešte len ráno a ja si ho musím poriadne užiť. Šmykľavka z červeného koralu! Úú...a už sa kĺžem po jej dlhom jazyku. Je to skvelá zábava. Neviem ako, ale pravdepodobne ma zasiahol rybací šíp plný lásky. Prvý, koho som vo vode zbadala, bol úžasný rybí princ. Jeho jasnožlté šupiny sa v jasnomodrom mori leskli ako perly. Pred očami sa mi zahmlievalo, zostala som stáť ako najtvrdší koral na morskom dne. „Prosím ťa, povedz niečo, aspoň slovko,“ hovorím si v duchu. No nešlo to a nešlo. Odrazu som zvýskla. Čo to? A už ma unášalo tiché more uväznenú v pevných lanách rybárov. Vtedy akoby zázrakom si ma všimol môj princ. Bezmocne som prosila pohľadom o pomoc. Ladne švihol chvostom, hneď bol pri mne. Uprene sme si hľadeli do očí. Mal ich také hlboké, že som sa v nich skoro utopila, aj keď so rybka! Bolo to neuveriteľné, takto som sa ešte necítila. Chcela som, aby táto situácia trvala naveky, no vtom som začala stúpať. Rybári vyťahovali sieť na breh. Nechcela som pripustiť, že svojho princa neuvidím. Bola som na dne zúfalstva. Viete, kde to je? Úplne, úplne dolu. Ale on sa nevzdával. Chytil rozum do hrsti, teda do plutvy a začal prehrýzať sieť. Vzbudil vo mne iskierku nádeje. A je to! Som voľná, úplne voľná a môj princ si pláva vedľa mňa. Čo viac si môžem priať? Azda len to, aby tento zázračný okamih neskončil. Cítila som sa ako v siedmom nebi. „Neporanila si si plutvu, rybička?“ prihovára sa mi. „Nie, nestalo sa mi nič. Ty si v poriadku?“ vyzvedám ja. „Teraz už áno, keď vidím, aká si spokojná a ako ti žiaria očká! Nezájdeme na kokteil zo zelených rias? Má výbornú chuť a krásnu farbu.“ Áno, áno, áno.....tak by som to chcela povedať nahlas, no nedá sa. „Tak ideme?“ nesmelo sa opýtal. Neschopná vysloviť nahlas, čo chcem, prikyvujem očami.
Aká je vlastne láska? Láska je ako mesiac. Keď nerastie, zmenšuje sa. Je to také neviditeľné bohatstvo. Keď ju máme, nevážime si ju. No ak ju stratíme, uvedomíme si, aká je vzácna. A preto pamätajme – nie je ťažké lásku získať, ale si ju udržať!
Veronika Krupová
Stará mama
Moja stará mama sa podobá na mnohé iné staré mamy. Má nižšiu postavu, okrúhlu tvár, ktorú lemujú ryšavé vlasy. Spod ofiny jej vykúkajú nezbedné hnedé oči. Keď sa zasmeje, vytvoria sa jej kolo nich vejáriky vrások. Vtedy jej spod úzkych pier vidieť pekné biele zuby. Nie sú tú žiadne protézy.
Moja starká je rázna a energická žena. Má pevnú a rýchlu chôdzu. Všetko dokáže zorganizovať. Máme pred ňou rešpekt. Keď ju nahneváme, jej mäkký pohľad sa v okamihu stratí a mení sa na búrku. My však vieme, že sme si to zaslúžili. Starká sa o chvíľu upokojí a blesky z očí zmiznú. Opäť sa z nej stáva láskavá stará žena, ktorá nás často hladí svojimi upracovanými rukami.
Ani okamih nevydrží bez práce. Stále niečo prešíva či zašíva. Keď som bol malý, sedával som jej pri nohách a pozoroval som, ako rýchlo prepletá ihlicami. Niekedy som naháňal klbko, čo vyskočilo z misky. Vtedy sa starká smiala a hovorila mi: „Ty si moje mačiatko.“ Raz som si rozbil koleno a strašne som plakal. Utrela mi slzy, pofúkala boľačku. Hneď bola bolesť menšia. Často sa s ňou navštevujeme. Raz príde ona k nám, inokedy my k nej. Vždy nás čaká s upečeným koláčom. Hoci má 10 vnúčat, nikdy nezabudne na meniny či narodeniny. Málokedy myslí na seba. Vždy je ochotná každému pomôcť. Máme ju veľmi radi. Je naším vzorom vo všetkom.
Martin Buliak
Moja stará mama je veľmi zaujímavá. Postavou skôr nenápadná, je totiž strednej a chudej postavy. Mierne prihrbená, akoby sa stále niekam ponáhľala. Jej chôdza je rýchla, pružná, náhlivá. Chodí ľahko a mladistvo. Ruky má zvráskavené, mozoľnaté. Upracované pokrivené spuchnuté prsty sú svedkom ťažkej práce. Pracujú aj dnes. Svetlejšie vlasy začínajú šedivieť. Úzku tvár zvýrazňujú vrásky na čele. V zelenohnedých očiach občas zahoria šibalské plamienky. Úsmev na perách poodkryje zuby. Zjaví sa jej vždy, keď ma stretne. Zakaždým je však iný. Rozpráva veľmi hlasno, akoby stále kričala, no v hlase cítiť množstvo lásky.
Stará mama sa nikdy nezastaví. Už od skorého rána sa zvŕta. Len čo vstane, stará sa o kravičky. Najskôr v maštali, potom na poli. Veď musí nachystať seno na zimu, ale aj pre nás zemiaky, zeleninu. Nie je to jediná jej starosť. Doma ju čaká dedko, o ktorého sa musí starať. Treba ho umyť, nakŕmiť, ísť po lieky, nachystať jesť, piť i cvičiť s ním. Nemá to veru ani ľahké, ani jednoduché. A aj keď jej je ťažko, všetko robí s láskou. Usmeje sa nielen na dedka, ale aj na nás. Nikdy neodídeme od nej naprázdno. Vždy na nás myslí – či čokoládou, chlebom alebo niečím väčším. A kedy oddychuje? Chvíľu večer, keď všetko zaspí alebo keď hrá s nami karty.
Moja stará mama je taký nenápadný poklad.
Lukáš Chrenko
Zážitok z prázdnin
Poviem vám príhodu, ktorá sa mi stala cez prázdniny. Vždy, keď si na ňu spomeniem, musím sa smiať.
Letné prázdniny som strávil u starkej v Belej. Je to veľká dedina, okolo ktorej sú krásne hory. So starkým a mojimi bratmi často chodíme do lesa na prechádzky. Náš starký pozná všetky bylinky, huby a lesné plody. Naučil aj nás, čo môžeme zbierať a čo nie. Vieme, že v hore nemôžeme robiť hluk a krik.
V jedno skoré letné ráno sme sa vybrali na huby. Starký povedal: „Dnes musíme priniesť veľa húb, aby nám starká uvarila výbornú polievku.“ Zvolali sme: „Hurá, ide sa!“ S úsmevom na tvári a s prázdnymi košíkmi sme vyšli z domu. Na tráve bola ešte ranná rosa. Vtom Maroš zakričal: „Huby!“ Všade trčalo množstvo hnedých hlavičiek. Kúsok ďalej v kríkoch rástli také vysoké bedle, že som ich tam nemohol nechať. Vtom zaprašťali konáre a niečo veľké sa blížilo k nám. „Pomóc, medveď!“ zakričal som z plného hrdla. Starký bol okamžite pri mne. Medveď bol celkom blízko. Zrazu sa ozval smiech môjho brata: „Veď ten medveď má rohy!“ A naozaj, z kríkov na nás pozerala vystrašená krava. Určite sa sem zatúlala z blízkej lúky. Bolože to potom smiechu a radosti!
Môj brat odvtedy, keď zbadá kravu, volá“ „Martin, pozri, medveď!“ a pustí sa do smiechu. Ja sa naňho nehnevám a smejem sa tiež.
Martin Buliak
Cez letné prázdniny k nám vždy príde sesternica Linda. Má mačku, ktorá sa volá Miňa. Vždy ju sem zoberie nadýchať sa čerstvého vzduchu, lebo v Bratislave taký nemajú. Miňa je mestská mačka – nechytá myši, nenaháňa sa s kocúrmi. Celý deň vylihuje na parapetnej doske a lenivo pozoruje okolie.
Raz v noci nás zobudil buchot. Podivné zvuky vychádzali z obývačky. „Asi máme v dome zlodeja,“ povedala sestra. „Ja sa strašne bojím,“ ozvala sa Linda. Vystrašene som sa spýtala: „Čo budeme robiť?“ „Schovajme sa pod perinu!“ vykríkli sme všetky tri naraz. Vzápätí niečo tak tresklo, že nám spod periny netrčal ani vlas. Tento hrmot zobudil aj ostatných v dome. Všetci sme sa zišli v obývačke. Kvety boli vyvalené z kvetináčov, na koberci vysypaná zem a v nej odtlačky mačacích labiek.
Linda hneď vedela, čo sa stalo. „Miňa?“ zvolala. Vinník vyliezol spod gauča. Odvtedy dávame pozor, aby dvere do obývačky zostali zatvorené.
Zuzana Surová
Šk. r. 2004/05
Zabíjačka – rozbíjačka
Bolo to vtedy pred časom, keď sme sa trápili s tým nečasom a pre príjemné posedenie sme si kúrili v peci.
Vtedy prišla k nám teta Jolana, za hus a kačku bola schovaná a v jej tvári šťastný úsmev žiaril. Návštevu sme to nemali kadejakú, prišla nám oznámiť správu – no všelijakú. Začala rozprávať rýchlo o akomsi zvláštnom trapase. Aby som to však povedala podľa nej, všetko začalo v hodine dvanástej. V tom čase sa celá rodina zišla pri stole, mali však prázdne taniere, a preto jej manžel Čihák /mimochodom, býval to veľký silák/, oznámil celej rodine, že sa hneď pozrie na svine. Myslel tým prasiatka tučné, guľaté, že on im to ukáže. Užasla vrava pri stole, rodina stíchla v úžase. Ujo Čihák /ten bývalý silák/, manžel tety Jolany, rýchlo prešiel všetkými dverami. V tom tichu, čo zrazu nastalo, zaznel výkrik zvláštny a ja som pochopila, že ujo Čihák bol šťastný. Ale prečo? Práve sa vám to chystám ozrejmiť: ujo Čihák ich začal v kúte biť.Ten výkrik značil práve to, že ujo Čihák držal v ruke kladivo, ktorým tie pekné, tučné, guľaté trieskal po hlave – nehlave. Prasiatka sa držali statočne a povolili až pri chvoste. Potom aj v chrbte a pri nohe, peniažky sa sypali po chodbe. Aby to bolo troška veselé, tie prasiatka boli totiž hlinené. Po týchto slovách sme sa začali smiať a boli sme radi, že ujo Čihák /aj keď bol veľký silák/, nie je zabijak.
Za peniažky takto získané sme to oslávili na veľkej zmrzline
Ivana Huntatová
Za tento príbeh obdržala žiačka Ivana Huntatová v celoslovenskej literárnej súťaži Literárny Kežmarok Čestné uznanie.
Môj sen
Doma máme klavír. Veľký, čierny, s mosadznými ozdobami. Tróni si v obývačke ako nejaký vznešený barón. A takým aj je, veď prišiel na svet pred osemdesiatimi rokmi. Ešte aj meno má vznešené – PETROF. Už sedem rokov si spolu rozumieme a čím dlhšie sa „rozprávame“, tým je naše priateľstvo silnejšie. Spája nás jedno tajomstvo, jedna túžba.
Uvedomila som si ju až vtedy, keď mi teta Eva, ktorá sa stará o ťažko postihnuté deti, vysvetľovala slovo „muzikoterapia“. Najprv sa mi nechcelo veriť, že hudba môže liečiť. Veď to nie je tabletka, injekcia ani lekár. Ale vyskúšala som to a zisťujem, že to funguje. Môj PETROF je úžasný. Keď som smutná, dotýkam sa jeho klávesnice a počujem, ako plače. V dobrej nálade ma zase odmení veselou polkou alebo rokenrolom. Dokonca aj jednotky z diktátov môžeme spolu oslavovať. Vtedy si s chuťou zahrám niečo z klasicizmu. A keď som bez nálady, len tak unudene brnkám po klávesoch a on mi len tak unudene odpovedá. Nikto mi nerozumie lepšie ako on.
A predsa – občas snívam o veľkom čiernom krídle v obrovskej koncertnej sále s množstvom poslucháčov a o dlhej vlastnej skladbe s názvom Pieseň lásky. Znie ako rajská hudba. Ako spev anjelov. A každého, kto ju počúva, napĺňa dobrotou a zbavuje starostí a bolesti. Nikto za tento liek nemusí platiť ako v nemocnici, ale môže ho rozdávať ďalej, lebo Pieseň lásky odnesie domov, ku svojim blízkym. Viem, je to iba sen, veď takú skladbu ešte nikto nevymyslel a nezahral. Ale čo ak....
Monika Homolová
Správna voľba povolania
V deviatke, tak to už chodí, si vyberáme novú cestu životom. Je to ťažká vecička, a preto majú tí, ktorí sa nad ňou nezamýšľajú, šťastie. Môžu predsa zostať na základke, ďalší rok sedieť s nohami vyloženými na lavici a slová učiteľov brať jedným uchom dnu a druhým von. A možno aj o rok. Alebo odídu zo školy. S radosťou zahlásia: „Desaťročná dochádzka skončila, až teraz začína život!“ Ľudí, čo rozmýšľali podobne, môžeme nájsť na úradoch práce, v nemocniciach po otrave alkoholom či vegetiacich za mrežami. Preto by sa mohla nejaká dobrá duša obetovať, takýchto žiakov prefackať a „zoslať“ naspäť na zem. Keď nie podobrotky, tak pozlotky! Nemôžeme sa ale čudovať, ak ani táto taktika nezaberie. Veď komu niet rady, tomu niet pomoci. ...
V skupinke číslo dva sú lenivci: „Mne sa nechce učiť, nechce sa mi pripravovať na prijímačky....“ Na prihlášky napíšu názvy škôl, na ktoré ich vezmú bez skúšok. Nie aby sa pokúsili vyšplhať sa hore, oni sa zahrabávajú do zeme. Často počuť: „Škoda, mal na viac.“
Ďalšiu skupinu tvoria rozumní. Na jednu školu sa pokúsia dostať vykonaním prijímacej skúšky po zodpovednej príprave. Ak im to nevyjde, majú poistku. Druhú školu si tiež zvolia takú, kde ich vezmú bez skúšok.
Poslednú skupinu tvoria žiaci praktizujúci zásadu – risk je zisk. A v čom je háčik? Nemali by sa na vec pozrieť aj z pohľadu – bez opatrnosti je i múdrosť slepá? Napríklad by si mohli namiesto dvoch gymnázií zvoliť jednu školu – spomínanú poistku.
Predtým, ako si deviatak vyberie školu, mal by zhodnotiť svoje schopnosti, zručnosť, talent. Ten, kto spieva, ako keď niekto privrzne mačke chvost medzi dvere, kto sa hýbe ako drevo, kto nakreslí ľudskú postavu ako kruh s paličkami, nemal by ísť na školu, kde treba vykonať talentové skúšky. Každý by mal popremýšľať, čo chce v živote dosiahnuť, či by ho vybraná práca bavila. Škola tvorí len zlomok života, potom nasleduje práca, pláca, neskôr dôchodok. Ak človek nemá kladný vzťah k práci, ráno vstáva s nechuťou, deň mu je utrpením, vlečie sa pomalšie ako slimák. Keď sa práca skončí, sadne si pred „bedňu“ a zmorený nudou ide do postele. Predtým, ako zaspí, si povie „Ďalší premárnený deň.“ Takto si predstavujeme svoju budúcnosť?
Keď som bola malé dievčatko, chcela som byť speváčkou, neskôr zverolekárkou, učiteľkou a každý rok niečím iným. Posledné dva roky som rozhodnutie nezmenila. S rodičmi som sa zhodla na gymnáziu. Chcela by som oddialiť rozhodovanie a gymnázium je tiež dobrou prípravou na vysokú školu. Pre prípad, že by som skúšky zorala, poputuje moja prihláška na zdravotnú, kde by ma vzali bez skúšok. A k tomu ešte, akoby to nebolo málo, talentovky do Turčianskych Teplíc. Ak sa tam nezačnem triasť ako osika a zmôžem sa na komunikáciu, bude fajn.
Možno existujú krajšie časy, ale náš je ten súčasný. Honoré de Balzac povedal: „Tvoja práca a štúdium je pevným ramenom, čo ťa drží vo forme“ Štúdium je veľmi dôležité pre našu budúcnosť, a tak by sme ho nemali brať na ľahkú váhu.
Veronika Vaňugová
Povolanie? Čo to je? Ďalšia škola v mojom živote, práca, ktorú sa budem učiť robiť?
Som deviatak, a tak som už aj ja v období, kedy si začínam vyberať cestu vo svojom ďalšom živote. Vyberám si, vlastne hľadám si povolanie, ktoré ma baví a dnes by som v ňom dokázal trochu aj robiť. Ale čo tak o päť, o desať rokov? Uvidíme.
Čím by som chcel byť? Populárne povolanie – lekár – je úžasné. Pomáhať chorým, slabým, venovať im aj deň aj noc, zmierňovať bolesť, vidieť radosť v očiach. Mám však na to? Necítim sa.
Učiteľ? Dva mesiace prázdnin! To by bolo! Ale mať takých puberťákov a bláznov, ako sme my? Veď to nie je povolanie, to je potom trest a naozaj len učiteľ s veľkým „U“ to dokáže – nevzdať sa a urobiť z nás ľudí.
Šofér – priveľká zodpovednosť.
Kuchár – je v teple, má sa dobre, môže robiť v zahraničí, prácu si nájde aj u nás. Musí byť však v práci, kým iní sa zabávajú.
Stolár – vie robiť krásne veci z dreva – stôl, stoličky, okná či dvere. Ale ja mám akési drevené ruky. Ešte sa pomýlim a skončia ako doska.
Čo si idem vybrať ja? V podstate neviem. Rozmýšľal som nad ekonomikou. Tam je potrebná matematika a jazyky. Neviem, či zvládnem prijímacie skúšky na gymnázium. Ako náhradu som si zvolil hotelovku. Doma chytili šok. Nevidia ma ani v kuchyni, ani pri prestieraní stola. Je to však moderné a idú tam viacerí kamaráti. Uvidíme, možno zabudnem aj na počítač.
Čo je to povolanie?
Aká je to asi práca, zamestnanie, v ktorom človek nie je za trest, lebo nemá inú možnosť? Je to práca, ktorú človek robí rád, prináša mu radosť a radosť robí aj druhým. A je úplne jedno, či je to práca klampiara, pekára či právnika. Všetci sme dôležití jeden pre druhého.
Lukáš Chrenko
Každé malé dieťa by ničím chcelo byť. Dievčatá učiteľkou, lekárkou, zdravotnou sestrou, baletkou... Chlapci túžia byť futbalistami, kominármi, bagristami....Každú chvíľu niečím iným.
No príde čas a je potrebné rozhodnúť sa, čím chceme byť v skutočnosti. Čo teraz? Predtým to bola hra, teraz ide o našu budúcnosť. Musíme sa zamyslieť nad tým, čo bude pre nás najvýhodnejšie. Malo by to byť niečo, čo nás baví, čo zvládneme po vedomostnej stránke a aké uplatnenie nás po ukončení štúdia čaká.
Veľakrát sa do voľby starajú rodičia. Nie že by sa nemali, ale myslia pritom na seba. Buď dieťa preceňujú alebo podceňujú. Myslia si, že mu pomôžu a opak je pravdou. Majú šikovné dieťa, ktoré sa učí na jednotky, dvojky a veľmi by chcelo byť učiteľkou alebo lekárkou. Lenže....Rodičia vlastnia murársku či cukrársku firmu a chcú, aby ich potomok študoval niečo podobné, aby mohol pokračovať v ich šľapajách. Naopak, dieťaťu sa nechce učiť alebo mu to jednoducho nepáli ako tým šikovnejším, ale rodič chce, aby bolo lekárom či právnikom. Veď čo by povedali susedia? Ich decko má byť kuchárkou či aranžérkou? V tomto prípade rodičovi na vlastnom dieťati nezáleží. Postavil sa do pozície sebca. Potom je dieťa nešťastné, učí sa nasilu, nejde mu to tak, ako by malo. Aby mu rodičia nič nevyčítali, svojím spôsobom to aj vyrieši. Ako? Samovraždou. Sú však rodičia, ktorí chcú svojim deťom pri výbere pomôcť, lebo niektorí z nás nemáme potuchy, čím chceme byť. Napriek tomu, že čas je neúprosný, a je najvyšší čas poslať niekam prihlášku. Prehodnotia, ako sa nám darilo v škole, čo by nás bavilo, či nájdeme uplatnenie....Sú rozumnejší a starší a vedia, ako to v živote chodí. Ak si nevedia dať rady ani oni, zájdu za výchovnou poradkyňou.
Dajme si teraz všetci ruku na srdce – koľkí z nás na učenie kašľali a teraz, keď chceme niekam ísť, máme problémy s výberom školy. Väčšina výberových škôl vyžaduje veľmi dobré výsledky na základnej škole. Pritom nie sme ani takí hlúpi, ako sme leniví a stačil nám len priemer. Nastal čas vzchopiť sa a dokázať, že máme na viac a na novej škole budeme patriť medzi najlepších.
A čo s našimi detskými snami? Futbal a hokej si môžeme zahrať, keď prídeme zo školy.
Roman Čieško
Slohové práce od r.
2006-2008
MARCELKO
V stredu ráno, zazvonil budík o 6:00. „Dokelu už je ráno? Prečo si nemôžem
dať ešte šlofíka?“ hundrala som. Lenivo som vstala, a išla do školy.
Stretla som sa so spolužiačkami v šatni, a hovorili sme o pani učiteľke Kapustovej. Dneská nás ide skúšať so slovenčiny. Zazvonilo, a pobrali sme sa do triedy. Prvú hodinu sme mali slovenčinu. Pani učiteľka si vyvolala Marcela Knižného. Bol to veselý chalan, a vždy mal v puse veľkú žuju. Každý deň inej príchuti. Vstal a šuchtavo sa približoval ku katedre. „Tam, kde sa otvorí, s toho ťa budem skúšať!“ to bola pani učiteľkina špecialita. Marcelko nič nevedel. Chudák.
„No tak toto som nečakala Marcelko, veď ty sa vždy učíš, a teraz?“ pýtala sa pani učiteľka. „Pani učiteľka ja som na to trochu pozabudol.“ ospravedlňoval sa Marcelko. „Tak, urobíme to takto, ja ti toto odpustím a ty mi to budeš nabudúci týždeň recitovať ako očenáš!“ „Hurá!“ potešil sa Marcelko.
A od vtedy sa Marcelko učil slovinu, a sypal ako z rukáva.
Monika Zemanová
Mäkké pristátie
Končil sa môj prvý školský rok .Za odmenu som zdedil ,,nový “ bicykel . Bol síce starý, ale pre mňa nový .
Hneď som ho zobral a poďme ! „A všetkým ukážem , ako mi to ide ,“ pomyslel som si .Nešlo to práve najľahšie. Nespadol som však , hoci to bola drina.
,,Kam by som len šiel ?“ pýtam sa sám seba . Rovná cesta je pomalá , ja chcem ísť rýchlejšie . Ale kde ? Rozhliadol som sa okolo .
„Aha , kopček . Vyjdem naň a potom to roztočím . To bude paráda !“Celý udychčaný som vytlačil bicykel až hore . Teraz už len nasadnúť a idem . Rozhodol som sa a nasadol . Bola to paráda ! Vietor pískal okolo uší , ja som videl len rovnú cestu . Zrazu sa predo mnou zjavila zákruta . „Čo teraz ?“ pýtam sa sám seba . Čas letel , bicykel tiež , zákruta bola čoraz bližšie . V okamihu to prišlo . Preletel som cez potok a pristál „som mäkko“ na skalách a v žihľave. Bicykel dopadol do potoka . Aspoň sa mi nič nestalo .
Mne pľuzgiere zmiznú , kolená sa zahoja, a pekné spomienky zostanú natrvalo.
Martin Chrenko
NOČNÝ VÝLETSedela som večer na okne a pozerala sa na hviezdy.
Odrazu niečo zahrmotalo a vletelodo mojej izby. Akési zelené čudo. Hrozne som sa zľakla. Vstalo zo zeme
a približovalo sa ku mne. Nemala som kam ustúpiť. Stála som ako soľný stĺp. Ahoj
ozvalo sa čudo. Volám sa ...Ty vieš hovoriť našou rečou? Prerušila som ho. Viem
prikývlo strašidlo a volám sa Hopko. Bývam na planéte Zufa. Ak chceš zoberiem ťa
tam. Chyť sa ma za ruku a poriadne sa ma drž. Jéé to je nádherné vykríkla som keď
sme sa dostali do vesmíru. Po malej chvíli sme pristáli na zvláštnej červenej
planéte. Domy mali tvar trojuholníka a stromy boli ako z huspeniny. Poď ukážem ti
moju školu potiahol ma Hopko za rukáv. Vošli sme do velikánskej miestnosti. Boli
tam bytosti podobné Hopkovi. Práve mali hodinu lietania. Hrozne som im závidela že
môžu lietať. Po hodine ma Hopko povodil po čudnom meste na ešte čudnejšom
dopravnom prostriedku z vidlicami. Ja už budem musieť ísť smutne som povedala
Hopkovi. Dobre chyť sa ma. Hopko ma vyložil na okno mojej izby rozlúčil sa a
Stratil sa v tme. Odvtedy som ho nevidela.
Barbora Chylová
Môj pes
Môj pes sa volá Cigán. Podobá sa na pripečenú jaternicu. Pripečenú preto, lebo jeho srsť je
presne taká hnedá ako pripečená jaternica. Dlhé zavalité telo podopierajú krátke pevné nohy.
Chvost pripomína špilku, ktorou sa zakončuje jaternica najmä vtedy , keď zbadá mačku alebo
iné zviera. Veľké visiace uši sa mu pri behu napnú ako plachta. Potom jeho hlava s ušami vyzerá ako lietadlo. Hnedé oči sú niekedy milé , inokedy zlostné. Svoju milotu ukážu vtedy,
keď mu prinesiem granule. Hnevať sa vedia vtedy keď zbadajú na dvore mačku ,alebo cudzieho človeka. Na ulici je veľký frajer. Zabŕda do veľkých psou, hoci niekedy sa mu to nemusí vyplatiť . Ňufák zdobia dlhé fúzy. Väčšinu dňa preleží v drevenej búde , ktorá stojí pri bráne . Zdá sa že spí no on je ostražitý a stráži dom.
Eva Bruková
V záhrade
Je pekný slnečný deň stvorený pre relax na lavičke. Zrazu som začul čudné zvuky. ,,Vľavo v bok, poklusom klus, zastaviť stať, vojaci zdar nazdar!“ Nazriem do trávy a v nej pochodujú mravce. Chvíľu rozmýšľam, čím by som ten hurónský zvuk utíšil. ,, Sláva, hurá,“ zvýskol som od radosti. ,, už to mám,“ a zabehol som do pivnice. O chvíľu vyjdem aj s ružovohnedými granulkami. Bola to otrava na myši. Granulky som porozhadzoval po tráve, no hrozný zvuk ešte viac zosilnel.
Znova som zbehol do pivnice, no teraz som držal v ruke sprej na hmyz. Jeden mravec ma uštipol. ,, Aúú, au, au, aúú , to veľmi bolí!“ skričal som . „ No počkaj, koťula jedna!“ Schytím sprej a streknem na mravca. Ten beží ako opreteky , no o pár sekúnd sa vyvalil hore pupkom.
Moja chuť vykynožiť všetky mravce v okolí vzrástla. A tak som nelenil , podišiel k mravenisku a ................ “ SSSSSSSSSSSSSSSS................., “O chvíľu som si vychutnával relax na lavičke.
Lukáš Rapoš
Život lúky
(citovo-zafarbený opis)
Ked´sa na modrom závoji objavil prvý lúč prebudeného slnka , celá dedina ožila a spamätala sa z nočného spánku. Na dvoroch sa v povetrí niesol veselý krik a jasot malých detí, tešiacich sa z nového dňa.
Práve vtedy sa na prašných cestách stretávajú elánom nabité ženy s hrabľami na pleciach. Cestu si krátia pospevovaním si piesní starých nám. Pri pohľade na prekrásnu zarosenú lúku im oči zažiaria radosťou a sa neustáleho spevu sa na rad dostávajú nedočkavé zúbky hrablí. Pomaly hladia zarosené steblá kedysi zeleného koberca a rozhadzujú ich zo strany na stranu. Žiarivá guľa hľadiaca z belasej oblohy čoraz väčšmi páli potom zmáčané ženy. Spolu s odbitím dvanástej hodiny na neďalekej veži kostola sa ukladajú na malý odpočinok aby nabrali sily. Čas si krátili príbehmi z mladosti, ktorí vtedy akoby znova ožili a oprášili sa z dávneho prachu zabudnutia. Oddýchnutí sa poberajú s nástrojom opretým o blízky strom. Posilnené sa púšťajú do vyschnutej lúky opakovane hladia hrabľami jej deti, ktorým slnko vysalo svojou horúčavou život. Atak sa tento koberec zmenil zo zelenej na hnedý odtieň.
Slnko stráca svoju moc až podvečer, kedy už unavený sa poberá za hory do svojich perín. Až teraz sa poberajú vysilené matky ,dcéry, a sestry do náručia svojich domovov ťahajúc sa sebou voz so senom, ktorý bol výsledkom ich namáhavej práce.
Adriana Maďarová
ZIMNÁ PRÍRODA (citovo-zafarbený opis)
Mam veľmi rada zimu zimnú krajinu,ktorá ma vždy vie očariť svojou neopakovateľnou krásou.Vmrazivom ráne sa krajina,pokritá snehovou perinou trbliece,akobyna nej ležali rozsipané drobné diamanty.Posledné zvyšky zoschnutých kvetov postriebrené námrazou sa pri prvých zableskoch slnečných lúčov rozžiaria ako vianočný stromček. Vysoké obťažkané návalom snehu hrdo stoja vo svojom sviatočnom šate. Pod striebornou stuškou ľadu počuť ticho žblnkotať potôčik.A keď slnko zatieni bielosivý záves snežných mrakuv,spustia sa z oblohy nádherné snehové vločky.Stačí len zakloniť hlavou a nechať sa štekliť po tvári.Tancujú ako baletky v krásnych bielych šatách.Jedna je krajšia od druhej a všetky sú jedinečnéNa večernej prechádzke pocukrovanou krajinou počuť len vrždiaci sneh pod nohami.Ten zvuk je tajomný a pritom krásny, znie ako pieseň.Vetrík slabúčko poletuje odfukuji jemné biele baletky a šepká krásnu rozprávkuh o pani zime.Mráz svojimi farbami maľuje okná chaty učupenej pod veľkou perinou snehu.Zlatisté svetlo sviečky v malom oblôčiku,ktoré sa odráža na snehu,ma láka vojsť dnu.Svieti ako maják,abysom v tme nezablúdila.A vtom, ako som vošla do chaty,ma ohromilo neuveriteľné teplo krbu chrliaceho oeň ako rozzúrený drak.
Barbora Chylová
Slohové práce od r.
2006-2008
MARCELKO
V stredu ráno, zazvonil budík o 6:00. „Dokelu už je ráno? Prečo si nemôžem
dať ešte šlofíka?“ hundrala som. Lenivo som vstala, a išla do školy.
Stretla som sa so spolužiačkami v šatni, a hovorili sme o pani učiteľke Kapustovej. Dneská nás ide skúšať so slovenčiny. Zazvonilo, a pobrali sme sa do triedy. Prvú hodinu sme mali slovenčinu. Pani učiteľka si vyvolala Marcela Knižného. Bol to veselý chalan, a vždy mal v puse veľkú žuju. Každý deň inej príchuti. Vstal a šuchtavo sa približoval ku katedre. „Tam, kde sa otvorí, s toho ťa budem skúšať!“ to bola pani učiteľkina špecialita. Marcelko nič nevedel. Chudák.
„No tak toto som nečakala Marcelko, veď ty sa vždy učíš, a teraz?“ pýtala sa pani učiteľka. „Pani učiteľka ja som na to trochu pozabudol.“ ospravedlňoval sa Marcelko. „Tak, urobíme to takto, ja ti toto odpustím a ty mi to budeš nabudúci týždeň recitovať ako očenáš!“ „Hurá!“ potešil sa Marcelko.
A od vtedy sa Marcelko učil slovinu, a sypal ako z rukáva.
Monika Zemanová
Mäkké pristátie
Končil sa môj prvý školský rok .Za odmenu som zdedil ,,nový “ bicykel . Bol síce starý, ale pre mňa nový .
Hneď som ho zobral a poďme ! „A všetkým ukážem , ako mi to ide ,“ pomyslel som si .Nešlo to práve najľahšie. Nespadol som však , hoci to bola drina.
,,Kam by som len šiel ?“ pýtam sa sám seba . Rovná cesta je pomalá , ja chcem ísť rýchlejšie . Ale kde ? Rozhliadol som sa okolo .
„Aha , kopček . Vyjdem naň a potom to roztočím . To bude paráda !“Celý udychčaný som vytlačil bicykel až hore . Teraz už len nasadnúť a idem . Rozhodol som sa a nasadol . Bola to paráda ! Vietor pískal okolo uší , ja som videl len rovnú cestu . Zrazu sa predo mnou zjavila zákruta . „Čo teraz ?“ pýtam sa sám seba . Čas letel , bicykel tiež , zákruta bola čoraz bližšie . V okamihu to prišlo . Preletel som cez potok a pristál „som mäkko“ na skalách a v žihľave. Bicykel dopadol do potoka . Aspoň sa mi nič nestalo .
Mne pľuzgiere zmiznú , kolená sa zahoja, a pekné spomienky zostanú natrvalo.
Martin Chrenko
NOČNÝ VÝLETSedela som večer na okne a pozerala sa na hviezdy.
Odrazu niečo zahrmotalo a vletelodo mojej izby. Akési zelené čudo. Hrozne som sa zľakla. Vstalo zo zeme
a približovalo sa ku mne. Nemala som kam ustúpiť. Stála som ako soľný stĺp. Ahoj
ozvalo sa čudo. Volám sa ...Ty vieš hovoriť našou rečou? Prerušila som ho. Viem
prikývlo strašidlo a volám sa Hopko. Bývam na planéte Zufa. Ak chceš zoberiem ťa
tam. Chyť sa ma za ruku a poriadne sa ma drž. Jéé to je nádherné vykríkla som keď
sme sa dostali do vesmíru. Po malej chvíli sme pristáli na zvláštnej červenej
planéte. Domy mali tvar trojuholníka a stromy boli ako z huspeniny. Poď ukážem ti
moju školu potiahol ma Hopko za rukáv. Vošli sme do velikánskej miestnosti. Boli
tam bytosti podobné Hopkovi. Práve mali hodinu lietania. Hrozne som im závidela že
môžu lietať. Po hodine ma Hopko povodil po čudnom meste na ešte čudnejšom
dopravnom prostriedku z vidlicami. Ja už budem musieť ísť smutne som povedala
Hopkovi. Dobre chyť sa ma. Hopko ma vyložil na okno mojej izby rozlúčil sa a
Stratil sa v tme. Odvtedy som ho nevidela.
Barbora Chylová
Môj pes
Môj pes sa volá Cigán. Podobá sa na pripečenú jaternicu. Pripečenú preto, lebo jeho srsť je
presne taká hnedá ako pripečená jaternica. Dlhé zavalité telo podopierajú krátke pevné nohy.
Chvost pripomína špilku, ktorou sa zakončuje jaternica najmä vtedy , keď zbadá mačku alebo
iné zviera. Veľké visiace uši sa mu pri behu napnú ako plachta. Potom jeho hlava s ušami vyzerá ako lietadlo. Hnedé oči sú niekedy milé , inokedy zlostné. Svoju milotu ukážu vtedy,
keď mu prinesiem granule. Hnevať sa vedia vtedy keď zbadajú na dvore mačku ,alebo cudzieho človeka. Na ulici je veľký frajer. Zabŕda do veľkých psou, hoci niekedy sa mu to nemusí vyplatiť . Ňufák zdobia dlhé fúzy. Väčšinu dňa preleží v drevenej búde , ktorá stojí pri bráne . Zdá sa že spí no on je ostražitý a stráži dom.
Eva Bruková
V záhrade
Je pekný slnečný deň stvorený pre relax na lavičke. Zrazu som začul čudné zvuky. ,,Vľavo v bok, poklusom klus, zastaviť stať, vojaci zdar nazdar!“ Nazriem do trávy a v nej pochodujú mravce. Chvíľu rozmýšľam, čím by som ten hurónský zvuk utíšil. ,, Sláva, hurá,“ zvýskol som od radosti. ,, už to mám,“ a zabehol som do pivnice. O chvíľu vyjdem aj s ružovohnedými granulkami. Bola to otrava na myši. Granulky som porozhadzoval po tráve, no hrozný zvuk ešte viac zosilnel.
Znova som zbehol do pivnice, no teraz som držal v ruke sprej na hmyz. Jeden mravec ma uštipol. ,, Aúú, au, au, aúú , to veľmi bolí!“ skričal som . „ No počkaj, koťula jedna!“ Schytím sprej a streknem na mravca. Ten beží ako opreteky , no o pár sekúnd sa vyvalil hore pupkom.
Moja chuť vykynožiť všetky mravce v okolí vzrástla. A tak som nelenil , podišiel k mravenisku a ................ “ SSSSSSSSSSSSSSSS................., “O chvíľu som si vychutnával relax na lavičke.
Lukáš Rapoš
Život lúky
(citovo-zafarbený opis)
Ked´sa na modrom závoji objavil prvý lúč prebudeného slnka , celá dedina ožila a spamätala sa z nočného spánku. Na dvoroch sa v povetrí niesol veselý krik a jasot malých detí, tešiacich sa z nového dňa.
Práve vtedy sa na prašných cestách stretávajú elánom nabité ženy s hrabľami na pleciach. Cestu si krátia pospevovaním si piesní starých nám. Pri pohľade na prekrásnu zarosenú lúku im oči zažiaria radosťou a sa neustáleho spevu sa na rad dostávajú nedočkavé zúbky hrablí. Pomaly hladia zarosené steblá kedysi zeleného koberca a rozhadzujú ich zo strany na stranu. Žiarivá guľa hľadiaca z belasej oblohy čoraz väčšmi páli potom zmáčané ženy. Spolu s odbitím dvanástej hodiny na neďalekej veži kostola sa ukladajú na malý odpočinok aby nabrali sily. Čas si krátili príbehmi z mladosti, ktorí vtedy akoby znova ožili a oprášili sa z dávneho prachu zabudnutia. Oddýchnutí sa poberajú s nástrojom opretým o blízky strom. Posilnené sa púšťajú do vyschnutej lúky opakovane hladia hrabľami jej deti, ktorým slnko vysalo svojou horúčavou život. Atak sa tento koberec zmenil zo zelenej na hnedý odtieň.
Slnko stráca svoju moc až podvečer, kedy už unavený sa poberá za hory do svojich perín. Až teraz sa poberajú vysilené matky ,dcéry, a sestry do náručia svojich domovov ťahajúc sa sebou voz so senom, ktorý bol výsledkom ich namáhavej práce.
Adriana Maďarová
ZIMNÁ PRÍRODA (citovo-zafarbený opis)
Mam veľmi rada zimu zimnú krajinu,ktorá ma vždy vie očariť svojou neopakovateľnou krásou.Vmrazivom ráne sa krajina,pokritá snehovou perinou trbliece,akobyna nej ležali rozsipané drobné diamanty.Posledné zvyšky zoschnutých kvetov postriebrené námrazou sa pri prvých zableskoch slnečných lúčov rozžiaria ako vianočný stromček. Vysoké obťažkané návalom snehu hrdo stoja vo svojom sviatočnom šate. Pod striebornou stuškou ľadu počuť ticho žblnkotať potôčik.A keď slnko zatieni bielosivý záves snežných mrakuv,spustia sa z oblohy nádherné snehové vločky.Stačí len zakloniť hlavou a nechať sa štekliť po tvári.Tancujú ako baletky v krásnych bielych šatách.Jedna je krajšia od druhej a všetky sú jedinečnéNa večernej prechádzke pocukrovanou krajinou počuť len vrždiaci sneh pod nohami.Ten zvuk je tajomný a pritom krásny, znie ako pieseň.Vetrík slabúčko poletuje odfukuji jemné biele baletky a šepká krásnu rozprávkuh o pani zime.Mráz svojimi farbami maľuje okná chaty učupenej pod veľkou perinou snehu.Zlatisté svetlo sviečky v malom oblôčiku,ktoré sa odráža na snehu,ma láka vojsť dnu.Svieti ako maják,abysom v tme nezablúdila.A vtom, ako som vošla do chaty,ma ohromilo neuveriteľné teplo krbu chrliaceho oeň ako rozzúrený drak.
Barbora Chylová