Drogy a my

 

·         Obava, že by vlastné dieťa mohlo užívať drogy, je pravdepodobne najväčším strachom, ktorý prežívajú rodičia. Môže sa to stať každému z nás. Zneužívanie drog sa stalo jedným z vážnych celospoločenských problémov.

·         Alkohol a iné psychoaktívne látky ovplyvňujú myseľ, vôľu a úsudok, čo môže vyvolať závislosť.

·         S drogou sa dieťa môže stretnúť najčastejšie na diskotékach, koncertoch, párty, v pohostinstvách, baroch, na internátoch a v partii kamarátov.

·         Medzi hlavné dôvody, prečo mladý človek siahne po droge patrí nuda a zvedavosť.

·         Mladým ľuďom najčastejšie zaobstarávajú drogy priatelia alebo spolužiaci.

·         Dieťa dostáva skreslené informácie o drogách od svojich rovesníkov. Snaží sa napodobňovať a zapadnúť do partie.

·         Drogy sú zákerné v tom, že ľudský organizmus postihujú nepozorovane a ich účinky sa prejavia až po určitom čase. 

 

·         Prečo nebrať drogy?

Drogy poškodzujú zdravie - užívanie  drog  oslabuje  imunitný  systém  organizmu, nepriaznivo ovplyvňuje  zdravotný  stav  a  zvyšuje riziko  úmrtí.  Dlhodobé  užívanie  drog  vyčerpáva  a  zanáša organizmus, čím ho oberá o množstvo energie a roky života.

Drogy spôsobujú psychickú a fyzickú závislosť - závislosť vzniká nepozorovane a jej skutočné uvedomenie spravidla prichádza až po viacerých neúspešných pokusoch s drogami prestať. Tento  proces  býva sprevádzaný častými neúspechmi a výčitkami, pričom dosiahnuť stav abstinencie je možné len dôsledným strážením svojich myšlienok a správania. Pre každého človeka  existuje  nespočetné  množstvo  iných  možností,  kam  zmysluplnejšie investovať svoj čas a energiu.

Drogy spúšťajú neprejavené psychické choroby- užívanie niektorých môže u niektorých  predisponovaných  jednotlivcov  vyvolať  nepriaznivé  psychické  stavy alebo  vážne  duševné  choroby,  akými  sú  napr.  schizofrénia,  rôzne  psychózy  a pod.  Človek  nemusí  o  tejto  náchylnosti  dopredu  vôbec  vedieť,  kým  sa  naplno neprejaví  pod  vplyvom  drogy.  Takýto  stav  nemusí  byť  nevyhnute  vyvolaný  len dlhodobým užívaním drog,  ale ho  môže  vyvolať  už  aj  jednorazové  užitie rizikovej látky.

Drogy ovplyvňujú psychický vývoj - droga  často  predstavuje  ľahko  dostupný  prostriedok  chvíľkovej  radosti,  šťastia alebo naplnenia. Čím častejšie sa človek k takýmto prežitkom utieka, tým ťažšie sú  pre  neho  dostupné  iné  základné  hodnoty,  akými  sú  zdravé  ľudské  vzťahy, vzdelanie,  práca,  koníčky,  rodinné  zázemie  a  pod.  Takýto  jedinec môže  nakoniec  skončiť  ako  stroskotaná  ľudská  bytosť  bez  domova,  rodiny  a priateľov alebo vo väzení.

Drogy vedú mimo zákon - už  aj  samotná  držba  drog  je  na  Slovensku  trestným  činom.  Hoci  so  súčasnou kriminalizáciou  bežných  užívateľov  drog  mnohí  nesúhlasia,  stále platí,  že  držba drogy  vedie  k  trestnému  stíhaniu,  ktoré  môže  v  budúcnosti  spôsobiť  značné nepríjemnosti, napríklad vylúčenie zo školy, stratu  práce alebo problém sa znova zamestnať  kvôli  zápisu  v  registri  trestov.  

Drogy  sú  navyše  finančne  náročný „koníček“ – a ak nemáte  stály prísun  financií,  stav  závislosti  vás  môže  priviesť  k  majetkovej  trestnej  činnosti, akou  je  napr.  krádež,  lúpež  alebo  podvod.  

Drogy posúvajú hranice vnímavosti - prežitky v normálnom stave sa mu v porovnaní so stavmi drogového opojenia  zdajú  byť  nudné,  neatraktívne  a  neschopné  vyvolať  očakávané  pocity naplnenia. Časom sa užívateľ drog môže dostať do situácie, že po drogách siaha už len preto, aby mohol v reálom živote normálne fungovať. Zdroj: www.rastamama.sk

 

Potrebuješ pomoc?

  • Ak  u  teba  pri  užívaní  drog  vznikol problém, ktorý sám nevieš vyriešiť, mal by si zvážiť niektorú z týchto možností:
    • Povedz  to  rodičom  alebo iným blízkym osobám.

·         Či  už  tvoji  rodičia  niečo  tušia,  alebo nie, na začiatku je vždy lepšie počítať s búrlivou citovou reakciou. Je to odvážny krok, ale odvaha sa väčšinou vyplatí. Keď je problém  vonku, môžete  mu  čeliť  spoločne, čo  je  vždy  oveľa  ľahšie,  ako  keby  si  to riešil sám.  Rodič má väčšinou  o teba a tvoje problémy záujem, hoci zvonku to tak nemusí vždy vyzerať.

    • Zájdi za koordinátorom prevencie

·         Pokiaľ máš pocit, že práve rodičia sú príčinou tvojho problému skús zájsť za školským  koordinátorom prevencie, ktorý by ti mal pomôcť a poradiť, čo robiť ďalej: Mgr. Marta Pincelová, mpincelova@zslubochna.sk,

    • Kontaktuj Nízkoprahové denné centrum RK-PREROD

·         V centre pracujú odborníci, ktorí majú skúsenosti s riešením podobných problémov. Poradia ti, čo robiť ďalej.

·         Nízkoprahové denné centrum RK - Prerod

·         Sládkovičova 10 (Základná škola) Ružomberok

·         Kontakt: 0918 530 171, rkprerod@ruzomberok.sk

·         PhDr. Jaroslav Rakučák, DiS., PhD. sociálny pracovník, špeciálny pedagóg – etopéd, socioterapeut

·         Kontakt: 0918 530 171, rakucak@ruzomberok.sk

·         Mgr. Dušan Schnierer, sociálny pracovník

·         Kontakt: 0918 530 171, schnierer@ruzomberok.sk

    • Navštív poradňu

·         Pre  riešenie  tvojho  drogového  problému  je  veľmi  dôležité, aby si aj ty sám chcel pre to niečo urobiť a vyšiel rodičom a odborníkom čo najviac v ústrety. Poradne,  ktoré  sú  určené  pre  mládež  zhruba  do  19  rokov,  sa  oficiálne  nazývajú  Centrá pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP).

·         CPPPaP v Ružomberku sídli v Baničnom.

·         Adresa: I. Houdeka 2351, 034 01 Ružomberok

·         Kontakt: 044/4342634, E-Mail: cpppap@ppprk.sk

·         Do CPPPaP  sa dostaneš s matkou alebo otcom, príp. aj na podnet školy, ale vždy len so súhlasom rodičov, ktorí sú do 18 rokov tvoji zákonní zástupcovia. Psychológ je podobne ako lekár viazaný mlčanlivosťou, takže sa nemusíš obávať, že by poskytol informácie týkajúce sa tvojho prípadu škole alebo iným ľuďom.

    • Kontaktuj linku dôvery

·         Môžeš kontaktovať bezplatnú non-stop  telefonickú linku detskej istoty, ktorá pracuje

·         pri Slovenskom výbore pre UNICEF s dobre zapamätateľným európskym číslom 116 111 alebo cez internetovú stránku www.pokec.sk (miestnosť LDI  –  pre deti), kde sú poradcovia k dispozícii denne od 17:00 – 21:00 hod. Ak ti vyššie uvedená možnosť z nejakého dôvodu nevyhovuje, na internete si môžeš vyhľadať aj iné linky dôvery.

 

 

Ako ochránim svoje dieťa pred závislosťou na drogách?

       ·         zaujímajte sa o to, kde a s kým Vaše dieťa trávi svoj voľný čas;

·         hľadajte a podporujte záujmy svojho dieťaťa, povzbudzujte ho, aby v nich vytrvalo;

·         naučte dieťa, ako si navodiť príjemné duševné stavy zdravým spôsobom;

·         porozprávajte sa s dieťaťom o drogách, zdôverte sa dieťaťu s vašimi obavami, ktoré máte ako rodič;

·         naučte ho, ako zvládať obtiažne situácie a riešiť problémy;

·         buďte zvedaví, ako vníma informácie o drogách, ako si predstavuje, že by ponuku na užívanie drog odmietol;

·         podporujte sebavedomie dieťaťa v dobrých rozhodnutiach;

·         učte ho vážiť si svoju osobnosť, vlastné zdravie a život;

·         pomôžte mu rozlišovať medzi skutočným kamarátstvom a falošnými priateľmi, ktorí chcú svoje okolie iba využiť;

·         určite si jasné pravidlá v rodine, trvajte na ich dodržiavaní a zvoľte primeraný dohľad;

·         najlepšia skúsenosť s drogou je žiadna skúsenosť. 

 

Ako zistím, že moje dieťa berie drogy?

       Všímajte si varovné signály. Prvé príznaky užívania drog u detí sa môžu prejaviť takto:

·         ubúdanie alkoholu a liekov v domácnosti;

·         strata peňazí a cennejších predmetov v domácnosti;

·         dieťa  trávi  voľný  čas  s  priateľmi,  ktorí  majú  problémy  s drogami  – nočné akcie, tanečné kluby a pod.;

·         zmena záujmov a koníčkov, odklon až izolovanosť od normálnych vrstovníkov;

·         zmena výzoru, niekedy zhoršenie starostlivosti o seba a zovňajšok;

·         nesústredenosť v škole, zhoršený prospech, neospravedlnené hodiny, túlanie sa, nezáujem o učenie;

·         zmeny správania – nadmerná zhovorčivosť, neobvyklá hyperaktivita, problémy s artikuláciou, náladovosť, podráždenosť, precitlivelosť, agresivita, zvýšená ospalosť, alebo naopak aktivita,

·         tendencia vyhýbať sa rodičom, pri konfliktoch odchádza z domu;

·         zmeny v komunikácii – klamstvá, tajnostkárstvo, odporujúci si tvrdenia;

·         obhajovanie kladných účinkov a bagatelizovanie negatívnych účinkov drog;

·         krádeže, výtržníctvo, bitky;

·         nálezy alkoholu, cigariet sušených rastlín, neznámych tabletiek, papierových skladačiek s neznámym práškom, pomôcok na užívanie drog;

·         všímajte si tiež fyzické príznaky u detí: dych, pohyby, oči (začervenané očné spojivky, nadmerne rozšírené alebo zúžené zrenice, neprítomný pohľad) , pulz, kašeľ, kožu (vpichy, vyrážky), zhoršenie  zdravotného  stavu,  náhly  hmotnostný  úbytok, nadmerná únava;

·         dieťa sa priznalo, resp. ak užívanie drog potvrdilo toxikologické vyšetrenie. 

 

Pomoc pre rodičov

·         Najlepším  vodidlom  rodiča  je  jeho  vlastná  intuícia.  Netreba  pritom  zabúdať,  že viacero z týchto typických príznakov užívania drog môžu spustiť aj iné faktory, ktoré nemusia mať s drogami nič spoločné,  napr. zaľúbenie, puberta, resp. iné pre rodiča neznáme dôvody.  Čím  je  týchto  príznakov  viac,  tým  je  spravidla  väčšia pravdepodobnosť, že vaše dieťa drogy skutočne berie. Odbornú  pomoc  môže  rodič  pre začiatok vyhľadať aj sám bez svojho dieťaťa. 

·         Koordinátor prevencie v škole

·         Mgr. Marta Pincelova, mpincelova@zslubochna.sk

·         Nízkoprahové denné centrum RK - Prerod

·         Sládkovičova 10 (Základná škola) Ružomberok

·         Kontakt: 0918 530 171, rkprerod@ruzomberok.sk

·         PhDr. Jaroslav Rakučák, DiS., PhD. sociálny pracovník, špeciálny pedagóg – etopéd, socioterapeut

·         Kontakt: 0918 530 171, rakucak@ruzomberok.sk

·         Mgr. Dušan Schnierer, sociálny pracovník

·         Kontakt: 0918 530 171, schnierer@ruzomberok.sk

·         Poskytuje základné poradenstvo pre rodičov detí experimentujúcich s drogami  a prednášky pre rodičov a učiteľov na tému závislosti.

·         Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP)  v Ružomberku sídli v Baničnom.

·          Adresa: I. Houdeka 2351, 034 01 Ružomberok

·         Kontakt: 044/4342634, E-Mail: cpppap@ppprk.sk

·         Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Ružomberok, Oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately

·         Mgr. Ľubica Terkaničová – vedúca oddelenia, tel: 044/2443600, 044/2443605

·         Orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately motivuje dieťa k liečbe drogových závislostí a iných závislostí, udržiava kontakt s dieťaťom počas liečby a resocializácie a pomáha dieťaťu po návrate zo zariadenia na liečbu závislosti alebo z resocializačného zariadenia.

·         Detská pohotovosť

·         MUDr. Janka Nosková, Hurbanova 5, 03401 Ružomberok

·         Tel: 044/4321300

·         Poskytuje prvú pomoc pri problémoch s intoxikáciou detí a dospievajúcich, poradenstvo pre rodinných príslušníkov, ktorí žijú so závislými.

·         Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok, psychiatrické oddelenie

·         MUDr. Ján Magál – primár oddelenia, Generála Miloša Vesela 21, 034 26 Ružomberok

·         Tel.: 044/4382874

·         Poskytuje komplexnú ambulantnú a ústavnú starostlivosť pre liečbu alkoholizmu a iných toxikománií.

·         Centrá pre liečbu drogových závislostí

·         Na Slovensku taktiež pôsobí päť špecializovaných pracovísk pre liečbu drogových závislostí. Väčšina z nich má vlastné internetové stránky, na ktorých nájdete všetky potrebné kontakty, prípadne aj on-line poradne.

·         ● Bratislava

·         Centrum pre liečbu drogových závislostí, Inštitút drogových závislostí, Hraničná 2, P.O.BOX 51, 827 99 Bratislava, Tel.:  02 / 5341 7464, 02 / 5341 7467

·         ● Banská Bystrica 

·         Centrum pre liečbu drogových závislostí, Cesta k nemocnici 55, 974 01 Banská Bystrica, Telefón ambulancia: 0901 911 912 (v čase 7:00 - 15:00), E-mail: info@cpldz-bb.sk

·         ● Košice

·         Adresa: Skladná 2, Košice 041 90, Tel:055 6222848 , E-mail: cpldzke@pobox.sk

·         ● Predná Hora

·         Odborný liečebný ústav psychiatrický, n. o. Predná Hora Muránska Huta, časť Predná Hora č. 126049 01 Muráň informátor, spojovateľ: 058/4866 111, prijímacia ambulancia, kancelária: 058/4866 142, 107

·         e-mail: olup@olup-prednahora.sk

·         ● Žilina

·         Adresa: Považský Chlmec, Pod Laščeky 278, 01003 Žilina, CPLDZ mail: cpldz@cpldz-zilina.sk

-          Urgentná pomoc

·         Integrovaný záchranný systém   112

·         Záchranná zdravotná služba   155

·         Polícia   158

·         Pozrite si webstránky o prevencii a riešení závislostí:

·         www.infodrogy.sk

·         www.stopfajceniu.sk

·         www.zodpovedne.sk

www.nehraj.sk

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Ľubochňa
    Školská 155/17
    034 91 Ľubochňa
  • pevná linka: 044/4391229,

    mobilné čísla:
    riaditeľ: 0911 784 822
    jolos@zslubochna.sk
    olos.lubochna@gmail.com

    zástupkyňa ZŠ: 0911 329 656
    zslubochna@centrum.sk

    zástupkyňa MŠ: 0911 809 930
    mslubochna@gmail.com

    ŠKD:
    0911 583 857 1. odd. ŠKD
    0911 256 564 2. odd. ŠKD

    vedúci ŠJ: 0911 784 821
    akrajcovic@zslubochna.sk

Fotogaléria

Politika súborov cookies

Táto webová stránka používa len nevyhnutné cookies, ktoré slúžia na jej správne fungovanie. Viac informácií o spracúvaní a riadení cookies nájdete tu.