Mgr. Ladislav Moravčík

Cestovanie

Záverom pár postrehov a rád pre nových  cestovateľov

 

       Túžite vyraziť do ďalekého sveta, ale zatiaľ neviete, ako na to, ako cestu z oblasti snov posunúť k hranici reálnosti? Určite k tomu nepotrebujete závratnú sumu peňazí, ani špeciálne vybavenie, ale len dostatok času, pevné odhodlanie, zopár informácií a trocha ovládať anglický jazyk.

       Príprava každej cesty dá dosť práce a v značnej miere od zodpovednosti príprav závisí aj jej konečný úspech. Netreba si však stanovovať podrobný program dopredu, najmä ak chcete cestovať dlhšiu dobu. Stačí si len naplánovať dĺžku pobytu a približnú trasu, ostatné už potom prispôsobovať počas cesty. Na miestach, kde sa budete cítiť príjemne, môžete pobudnúť viac času a naproti tomu na miestach, ktoré vás sklamú, sa neoplatí zostať, a tak stačí len nasadnúť na nejaký dopravný prostriedok a posunúť sa o kus ďalej, kde to bude opäť fajn. Na cestovaní je okrem nasávania atmosféry, folklóru exotických krajín a tiež poznávania odlišnej kultúry i života vôbec, najviac vzrušujúca práve určitá miera neistoty, rizika a dobrodružstva.

       Najdôležitejšie sú užitočné informácie. Najväčším zdrojom informácií pre cestovateľov na vlastnú päsť je knižný sprievodca austrálskeho nakladateľstva Lonely Planet, bez ktorého si neviem žiadnu cestu predstaviť. Toto vydavateľstvo má knižne spracovaný takmer celý svet, pričom jednotlivé aktualizované diely píše hneď niekoľko autorov, ktorí cestu absolvovali na vlastnej koži. Knihy nie sú najlacnejšie, ale investície sa vrátia niekoľkonásobne späť. Vďaka informáciám v nich sa môžete zorientovať o vhodnom spôsobe cestovania, o čase, kedy je najlepšie do krajiny zavítať a o cenách za dopravu, ubytovanie, jedlo a podobne. Taktiež na základe veľmi prehľadných mapiek v nich, vždy po príchode do neznámeho mesta rýchlo zistíte, kde hľadať stanicu, hotel, reštauráciu či nejakú pamätihodnosť, čo ušetrí veľa času, nervov i peňazí. Kniha od Lonely Planet je cestovateľská kuchárka a Biblia v jednom a určite by mala byť prvou vecou, ktorú by ste si mali pred cestou zohnať. Najžiadanejšie tituly sa už dajú kúpiť aj v lepších kníhkupectvách v Bratislave alebo objednať v predajni zahraničnej literatúry Big Ben pod Michalskou bránou.

       Kdekoľvek v Ázii až na malé výnimky sa celkom dobre dohovoríte po anglicky. Dokonca v Indii, ktorá je známa desiatkami odlišných jazykov a dialektov, slúži angličtina ako úradný a univerzálny jazyk, takže ktorýkoľvek žobrák, zametač ulíc alebo malé decko môže vedieť lepšie po anglicky ako vy. Okrem vybavovania po úradoch nie je neznalosť angličtiny až tak veľkou prekážkou, s každým sa dá prinajhoršom rukami–nohami dohovoriť. Ale treba sa naučiť aspoň niekoľko základných slov a čísloviek, aby sa nedajbože človek v ďalekom svete nestratil. Angličtina je i dorozumievacou rečou medzi cestovateľmi a len máloktorý z nich sa vám prihovorí iným jazykom. Nedá sa nič robiť, je to svetový jazyk číslo jedna a treba sa ho učiť.

       Iba máloktorá krajina vyžaduje povinné očkovanie, ale predsa len pre oblasť Ázie sa doporučujú vakcíny proti hepatitíde typu A a B, proti brušnému týfusu a tetanu. U ostatných chorôb je riziko veľmi malé, a preto závisí iba od vás, či očkovanie proti nim podstúpite. Ak budete piť vodu a iné nápoje, ktorých nezávadnosťou si budete stopercentne istý a budete sa vyhýbať konzumácii nekvalitného mäsa, šalátov, surovej zeleniny, zmrzliny a ovocia, ktoré sa nedá olúpať, prežijete cestu po Ázii len s občasnými malými žalúdočnými a črevnými ťažkosťami. Pred cestou si tiež treba dať do poriadku chrup, pretože zubné ordinácie v krajinách tretieho sveta sú menší horor. A hlavne v žiadnom prípade nezabudnite na zdravotné poistenie, bez ktorého je cestovanie veľkým rizikom, lebo prípadná choroba či úraz vás môže ku všetkému ešte aj finančne zruinovať.

       Až na malé výnimky pri návšteve ktoréhokoľvek ázijského štátu potrebujete víza. V Bratislave nie je veľa veľvyslanectiev či konzulátov. Najbližšie zastupiteľské orgány pre slovenských občanov sú v Prahe alebo vo Viedni. Inou možnosťou je získať víza počas cesty, najmä v susedných krajinách a niekedy aj priamo na hraniciach.

       Najväčšou finančnou položkou pri cestovaní do ďalekých krajín sú jednoznačne letenky. Pri ich získavaní sa mi najviac osvedčila cestovná kancelária CKM 2000 Travel, ktorá hlavne držiteľom kariet ISIC, ITIC a EURO 26 poskytuje výhodné zľavy do viacerých známych cestovných destinácií. Netreba si však kúpu letenky odkladať na poslednú chvíľu, ale rezervovať si ju v dostatočnom predstihu.

       A čo si vlastne na cesty zobrať so sebou? Pokiaľ sa nechystáte do hôr alebo do studených oblastí, netreba toho až tak veľa. Myslite na to, že všetky veci budete vláčiť v ruksaku na chrbte, tak načo brať plno ťažkých zbytočností. Stačí len zopár kusov oblečenia, pohodlné topánky, hygienické potreby, základné lieky, dobrého knižného sprievodcu od Lonely Planet, tenký spacák, fotoaparát a dôležité doklady ako pas, poistky, letenky atď. Väčšinu ďalších potrebných vecí si už dokúpite na mieste v tej ktorej krajine a lacnejšie ako doma. Krajiny tretieho sveta zase nie sú až tak chudobné a dostanete tu prakticky všetko.

       Samozrejme, nesmiete zabudnúť na peniaze. Najvýhodnejšou menou všade v Ázii sú americké doláre. V hotovosti si ich zoberte len zopár, hlavne v malých bankovkách, ktoré budete potrebovať na drobné výdavky počas cesty a kde sa vám neoplatí vymieňať väčší obnos peňazí. Ostatné peniaze treba mať v cestovných šekoch, čo je najbezpečnejší spôsob poistenia peňazí v prípade odcudzenia alebo straty, pretože vám pobočka príslušnej firmy v ktoréjkoľvek krajine v rýchlom čase nahradí tieto šeky v plnom rozsahu. V Ázii sú najžiadanejšie šeky American Express a Thomas Cook a kúpite ich vo väčšine našich bánk.

       Na cestovanie je jeden málo a dvaja sú už veľa. Určite vo dvojici i vo väčšej skupine je to veselšie a omnoho jednoduchšie, nevýhodou ale je, že neustále musíte hľadať kompromisy, prispôsobovať sa, tolerovať sa navzájom a ste viac-menej izolovaní voči okoliu, a preto preniknete len málo pod povrch cudzej spoločnosti a reality miestneho života. Pri dlhších cestách vás tiež asi ťažko neminie ponorková choroba, pretože nie je až také jednoduché stráviť s niekým pár týždňov či dokonca mesiacov dvadsaťštyri hodín denne.

       Výhodou cestovania sólo je, že nie ste na nikom závislý, nikto vás neobmedzuje ani nezdržuje, takže samotná cesta vám umožní prežiť veľké dobrodružstvá, stretnúť veľa zaujímavých ľudí, rozprávať sa s domorodcami a tým hlbšie precítiť odlišnú kultúru, zvyky a svojskú atmosféru krajiny. Pravdou je, že pre viacerých cestovateľov je samota skôr nutnosť ako prianie, ale obyčajne je veľkým problémom nájsť partnera-cestovateľa, ktorý má dostatok voľného času, peňazí a tiež je ochotný prispôsobiť sa. Netreba sa však obávať a pokojne sa môžete na cestu vydať aj sám. Svet je plný osamelých cestovateľov a hlavne v Ázii sú ich tisíce. V normálnom západnom svete zoberú mladí ľudia batoh, niečo peňazí a vyberú sa do málo známych končín za skúsenosťami a dobrodružstvom. Sú to tiež spoločenskí ľudia, s ktorými môžete na základe vzájomných sympatií a spoločných plánov vytvoriť na kratšiu i dlhšiu dobu dvojicu alebo aj väčšie partie a potom sa bez problémov s nimi rozísť. Na mojich cestách som získal veľa priateľov z celého sveta, s ktorými som chvíľu cestoval  a s inými som zas len prespával v rovnakom hoteli či ubytovni. V takých ubytovniach nielenže stretnete kamaráta na celý život, ale môžete si aj vypočuť veľa zaujímavých informácií. V tomto ohľade sú tieto miesta na nezaplatenie, pretože sústreďujú v sebe ľudí cestujúcich za pár drobných, od ktorých sa dajú získať aktuálne správy, tipy, triky a rady priamo z prvej ruky.  

       Do ďalekých neznámych krajín nemá zmysel cestovať len na pár dní, lebo za tak krátky čas iba len málo čo uvidíte, takmer nič nepochopíte a výsledkom bude len naháňačka za pamiatkami a povrchné, rýchlo zabudnuteľné zážitky. Som zástancom názoru, že ak má mať človek niečo z cestovania, musí si na to urobiť dostatok času, pretože nielen historické pamiatky a prírodné zaujímavosti, ale i život prostých ľudí by mal niečím obohatiť. Človek cestuje aj preto, aby sa zmenil, rozšíril svoje obzory a tiež videl napríklad aj to, ako môžu byť i veľmi chudobní ľudia šťastní, možno viac ako my vo všetkom pohodlí.          

       A preto treba prestať snívať, sledovať televízne reportáže a čítať články či cestopisy z exotických krajín, ale pevne sa rozhodnúť, zbaliť ruksak a vyraziť do svete za dobrodružstvami, pretože priame a nesprostredkovateľné osobné zážitky a skúsenosti nič nenahradí. Uvidíte, neoľutujete! 

 

 

 

       Pre lepšiu predstavu o jednotlivých štátoch Ázie spomínaných v tejto knižke som sa pokúsil zhrnúť najdôležitejšie praktické informácie z oblasti geografie a cestovania do prehľadného textu. Sumy a cenové relácie (v amerických dolároch – USD), ktoré tu uvádzam, však treba brať len orientačne a nespoliehať sa na ne, pretože sa väčšinou jedná o krajiny s nestabilnou ekonomikou, kde sa ceny menia zo dňa na deň. To isté platí aj o bezpečnosti krajín. Ešte včera to mohla byť mierumilovná krajina s priateľskými ľuďmi a dnes už v nej môže zúriť vojnový konflikt alebo znepríjemňovať život nejaké vírusové ochorenie.

 

 

 

 

Stručná charakteristika krajín

 

 

SINGAPUR

 

Rozloha:   616   sq km

Počet obyvateľov:   3 050 000

Hlavné mesto:   Singapur

Náboženstvo:   taoizmus, budhizmus, kresťanstvo a hinduizmus

Víza:   So Singapurom máme bezvízový styk, oprávňujúci nás v dĺžke pobytu v trvaní dvoch týždňov.

Kedy:   Singapur má pomerne stabilné počasie počas celého roka, ale predsa len v mesiacoch november až január tu trocha viac prší ako obvykle.

Kam:   Ostrov Sentosa, ZOO, Botanická záhrada, Záhrada orchideí, Čínska štvrť, Arabská štvrť a štvrť Malá India.

Peniaze:   Menou sú singapurske doláre (l USD = 1,80 SD). Singapur je značne bohatá  a teda aj drahá krajina. Týždňový pobyt pri minimálnych nákladoch vás príde asi tak na 100 až 120 USD.

Ubytovanie:   Najlacnejšie hotelíky sa nachádzajú v okolí ulice Bencoolen St. a vo štvrti Malá India. Napríklad v Lee Boarding House zaplatíte za posteľ v dormitorke približne 5 USD a za dvojposteľovú izbu 15 USD.  

Stravovanie:   Singapur sa nazýva aj „mesto jedla“. Je tu množstvo lacných pouličných reštaurácií s čínskymi jedlami a tiež veľa rýchlo občerstvovacích stánkov ako McDonalds a iné.

Doprava:   Metro MRT a hustá sieť klimatizovaných autobusov.

Bezpečnosť:   Veľmi bezpečná krajina.

 

 

 

MALAJZIA

 

Rozloha:   332 965  sq km

Počet obyvateľov:   20 600 000

Hlavné mesto:   Kuala Lumpur

Náboženstvo:   islam

Víza:   S Malajziou máme bezvízový styk oprávňujúcich nás k tridsiatim dňom pobytu.

Kedy:   Treba sa vyhnúť obdobiu dažďov v mesiacoch november až január. V celej zemi je typické tropické podnebie.

Kam:   Kuala Lumpur, ostrov Penang, Melaka, horská oblasť Cameron Highlands a pláže na východnom pobreží Malajského polostrova.

Peniaze:   Menou sú Ringgity (1 USD = 4,5 RM). Týždňový pobyt sa tu dá zvládnuť za 60 až 80 USD.

Ubytovanie:   Lacno sa dá ubytovať v dormitorkách, napríklad v Guest House Backpacker Travellers Inn v Kuala Lumpur za 2,5 USD na osobu a noc. Dvojposteľová izba príde na 7 dolárov.

Stravovanie:   Väčšinou čínska kuchyňa. V pouličných reštauráciách sa dá kúpiť jednoduché jedlo aj za necelý dolár. Výborné sú tu prírodné džúsy a hlavne čerstvé sójové mlieko.

Doprava:   Železničná doprava má v krajine v podstate len dve trate, po ktorých však jazdia moderné, rýchle, pohodlné a pomerne lacné vlaky. (Kuala Lumpur – ostrov Penang  približne 4,5 USD). Autobusy sú o niečo drahšie, ale sú aj podstatne rýchlejšie.

Bezpečnosť:   Veľmi bezpečná krajina.

 

 

 

THAJSKO

 

Rozloha:   514 000  sq km

Počet obyvateľov:   60 000 000

Hlavné mesto:   Bangkok

Náboženstvo:   budhizmus

Víza:   V Bratislave na Bajkalskej 25 v budove Incheby sídli Honorárny konzulát Thajského kráľovstva (t.č. 33 41 85 85), kde za 700 Sk získate jednovstupové a za 1400 Sk dvojvstupové víza na dĺžku pobytu v trvaní troch mesiacov.

Kedy:   V Thajsku sú tri klimatické obdobia. Horúce od marca do mája, daždivé od júna do septembra a chladné, ale najvhodnejšie na cestovanie od novembra do februára.

Kam:   Bangkok, ostrovy južného Thajska (Phuket, Ko Samui, Ko Pha-Ngan, Ko Chang a Ko Phi Phi), Krabi Beach, Kanchanaburi, historické mestá (Sukhothai, Lopburi a Ayuthaya), mesto Chiang Mai, horské kmene v oblasti mestečiek Pai, Chiang Rai a Mae Hong Son.

Peniaze:   Menou sú bathy (1 USD = 40 B). Thajsko je pomerne lacná krajina. Celkove by ste mali vystačiť s 50 až 60 USD na týždeň, ale v prímorských letoviskách náklady stúpajú prudko nahor.

Ubytovanie:   Veľmi slušné ubytovanie sa dá zohnať už za 3 doláre, ak máte menšie nároky, tak aj za menej.

Stravovanie:   Thajská kuchyňa je pestrá, vynikajúca, ale pre niekoho môže byť i dosť ostrá, pretože sa tu riadne korení hlavne štipľavým chilli. V celej krajine je množstvo jednoduchých pouličných vývarovní, kde od skorého rána do neskorej noci ponúkajú vždy čerstvé jedlá. Thajčania nemajú iné raňajky, iný obed a inú večeru, ale kľudne hneď ráno si dajú celé menu od polievky až po mäso s ryžou a takto potom pokračujú celý deň. To najlepšie však je, že tu majú po celý rok veľký výber tropického ovocia, o ktorom v našich končinách ani nechyrovať. Rozhodne sa oplatí ochutnať jackfruit, mangostan, rambutan, durian, zrelé mango, malé kokosové orechy a papayu.

Doprava:   Cestovanie vlakmi a autobusmi je veľmi jednoduché, pohodlné a tiež lacné. K nezabudnuteľným zážitkom patrí plavba loďou alebo člnom na niektorý z ostrovov v južnom Thajsku. A nakoniec, Thajsko je jedna z najlepších krajín na autostop.

Bezpečnosť:   Thajsko je bezpečná krajina, treba sa však vyvarovať drogám, ktoré by vám mohli veľmi skomplikovať život a kľudne by ste kvôli nim mohli zostať po zvyšok života v tunajšom väzení.

 

 

 

KAMBODŽA

 

Rozloha:   181 000  sq km

Počet obyvateľov:   10 300 000

Hlavné mesto:   Phnom Penh

Náboženstvo:   budhizmus

Víza:   Na Khao San Rd v Bangkoku v niektorých cestovných kanceláriách môžete veľmi ľahko a rýchlo získať tridsaťdňové víza približne za 25 USD.

Kedy:   Najlepší čas na cestovanie sú mesiace december až február. Nevhodné počasie je v období monzúnových dažďov od apríla do októbra, kedy tu každý deň výdatne prší.

Kam:   Chrámový komplex Angkor, Phnom Penh, jazero Tonle Sap a pláže v okolí mesta Sihanoukville.

Peniaze:   Menou sú riely (1 USD = 3800 r). Kambodža je pomerne lacná krajina,  týždenné náklady by nemali prekročiť sumu 60 dolárov. Treba však počítať, že určite budete chcieť navštíviť Angkor, kde však vstupné na jeden deň činí 20 USD, na tri dni až 40 USD.

Ubytovanie:   V Phnom Penh a v Siem Reap je množstvo malýh hotelíkov a solídnych Guest Housov, kde sa môžete ubytovať za 2,5 USD na osobu a noc.

Stravovanie:   Podobná kuchyňa ako v Tajsku, ale skromnejší výber.

Doprava:   V Kambodži sú len dve železničné trate a i keď vlaky sú veľmi pomalé, pre všetkých cudzincov sú zadarmo. Zopár autobusov jazdí medzi hlavným mestom, mestom Sihanoukville a vietnamskými hranicami. Ostatnú dopravu zabezpečujú japonské pikapy, v ktorých sa cestuje v rozšírenej kabíne alebo na korbe, kde sa dajú zažiť tie pravé cestovateľské galeje. Medzi Siem Reap a Phnom Penh jazdia cez jazero Tonle Sap rýchle expresné lode, ktoré sú ale značne predražené.

Bezpečnosť:   Kambodža ešte stále nie je bezpečná krajina, ale situácia sa z roka na rok viditeľne zlepšuje. Neodporúča sa cestovať mimo hlavné turistické strediská, kde ešte stále znepríjemňujú život ozbrojené bandy a všadeprítomné míny.

 

 

 

VIETNAM

 

Rozloha:   332 500  sq km

Počet obyvateľov:   75 200 000

Hlavné mesto:   Hanoj

Náboženstvo:   budhizmus a kresťanstvo

Víza:   Tridsaťdňové turistické víza sa dajú pomerne ľahko vybaviť v niektorej z cestovných kancelárií na Khao San Rd v Bangkoku a stoja až 50 USD.

Kedy:   Sever Vietnamu je o niečo chladnejší ako tropický juh, ale na celom území krajiny je počasie nevhodné na cestovanie od apríla do októbra, kedy je obdobie monzúnových dažďov.

Kam:   Saigon, delta Mekongu, Dalat, pláže v Nha Trang, historický Hoi An, bývalé cisárske mesto Hue, Hanoj, záliv Halong Bay a horské kmene v okolí mestečka Sapa.

Peniaze:   Menou sú dongy (1 USD = 14 000 d). Vo Vietname začína prekvitať turistický biznis a platia tu dvojaké ceny, iné pre domorodcov a iné, samozrejme väčšie, pre cudzincov. I tak je Vietnam relatívne lacná krajina a pri rozumnom hospodárení s peniazmi by vás nemal týždenný pobyt stáť viac ako 80 USD.

Ubytovanie:   Za posteľ v dormitorke zaplatíte 3 až 5 dolárov, za slušnú dvojposteľovú izbu aj s kúpelňou od 10 USD vyššie.

Stravovanie:  Vietnamská kuchyňa je vynikajúca a pestrá. Základ stravy tvoria veľmi chutné rezancové polievky. Najlacnejšie sa dá najesť u ženičiek nosiacich cez rameno dlhú bambusovú tyč so zavesenými dvoma veľkými hrncami, v ktorých majú všakovaké pochúťky. Na trhoviskách je tiež ohromné množstvo tropického ovocia.

Doprava:   Asi najväčšia finančná položka. Cudzinec vo Vietname môže používať iba značne predražené turistické autobusy, ktoré premávajú len medzi najvýznamnejšími mestami krajiny. Môžete cestovať i vlakom, ale lístok aj do najlacnejšej tretej triedy stojí pre cudzinca viac ako lístok na turistický autobus.

Bezpečnosť:   Tak ako v ostatných komunistických krajinách i vo Vietname je pre cudzincov pomerne bezpečne.

 

 

 

LAOS

 

Rozloha:   236 800  sq km

Počet obyvateľov:   5 035 000

Hlavné mesto:   Vientiane

Náboženstvo:   budhizmus

Víza:   Pätnásťdňové víza veľmi rýchlo získate v niektorej z cestovných kancelárií na Khao San Rd v Bangkoku za približne 25 USD.

Kedy:   V období monzúnových dažďov od mája do októbra je veľmi nevhodný čas na cestovanie. Najlepšie počasie je v zimných mesiacoch, kedy neprší a nie je až tak teplo.

Kam:  Vientiane, okolie mestečka Vang Vieng, kultúrne pamiatky v Luang Prabang, trhovisko v Muang Sing, Planina džbánov a plavba po rieke Mekong.

Peniaze:   Menou sú kipy (1 USD = 7500 kip). Laos je lacná krajina, a tak výdaje na týždenný pobyt by nemal prekročiť sumu 50 USD.

Ubytovanie:   Hotelové izby majú nižší štandard, ale nemali by ste za jednu noc zaplatiť viac ako 3 doláre.

Jedlo:   Laoská kuchyňa je veľmi podobná thajskej, i keď tu nie je až taký veľký výber, ale zato Laosania varia vynikajúcu ryžu.

Doprava:  Laoský cestný systém je v dosť žalostnom stave, takže treba počítať s nepohodlnou a dlho trvajúcou jazdou v preplnených malých autobusoch. Veľkým zážitkom je plavba malou štíhlou loďou alebo rýchločlnom po Mekongu.

Bezpečnosť:   Laos nie je až tak veľmi bezpečná krajina. Niektoré cestné úseky sú nebezpečné a turistom sa po nich neodporúča cestovať, lebo na nich hrozí prepadnutie. Situácia sa však každým rokom mení k lepšiemu.

 

INDIA

 

Rozloha:   3 287 590  sq km

Počet obyvateľov:   jedna miliarda

Hlavné mesto:   Dillí

Náboženstvo:   hinduizmus a islam

Víza:    V Bratislave na Radlinského 2 sídli Veľvyslanectvo Indie (t.č. 52  931 700), kde získate viacvstupové víza na dĺžku pobytu v trvaní šiestich mesiacov.

Kedy:   Keďže je India veľmi veľká krajina, i podnebie je v jej rôznych častiach značne odlišné. Ak chcete navštíviť indické Himaláje, musíte tam ísť v lete, keď nie sú horské sedlá pod snehom. V ostatných oblastiach Indie je najlepšie sa pohybovať v neskorú jeseň a v zime, kedy sú tu teploty pre Stredoeurópana znesiteľnejšie.

Kam:   Tádž Mahal v Agre, najvýznamnejšie hinduistické mesto Varanasi na posvätnej rieke Ganga, veľké mestá Dillí, Bombaj a Kalkata, Kadžuraho, mestá púštneho štátu Radžastán – Džajpúr, Džajsalmer, Puškar a Udajpur, mesto sikhov – Amritsar, Hadwar a Rišikéš, pláže v štátoch Goa a Kerala, mesto Madurai, mestečká Mahabalipuram a Hampi a nakoniec impozantné indické Himaláje.

Peniaze:   Menou sú indické rupie (1 USD = 47 Rs). India je jednoznačne z najlacnejších krajín sveta a veľmi slušne sa tu dá vyžiť iba s 35 dolármi na týždeň. Stretol som však aj takých, čo denne neminuli viac ako 2 doláre, ale to už bolo na hranici únosnosti.

Ubytovanie:   Lacných hotelov je po celej Indii dosť, niektoré sú čisté a útulné, ale väčšina   s nižším štandardom, čomu zodpovedajú i ceny. Nie je výnimkou tu zohnať izbu aj za 1 dolár.

Stravovanie:  Indická kuchyňa je veľmi rôznorodá, väčšinou vegetariánska a niekedy i poriadne korenistá. Základom indickej stravy je ryža, placky z múky a vody nazývané čapátí a taktiež husté, pikantné, zeleninové omáčky. Typickým nápojom je veľmi sladký čaj. Tiež netreba zabudnúť ochutnať čerstvo vylisovanú šťavu z cukrovej trstiny a jogurtové mlieko lassi.

Doprava:   Železničná sieť je v Indii veľmi hustá a vlaky sú na prekvapenie pohodlné, rýchle i keď väčšinou meškajú. Na dlhé cesty si je najlepšie kúpiť lístok do ležadlových vozňov 2. triedy, ale s dostatočným predstihom, lebo lístky na ležadlové rýchliky sú vypredané ako prvé. Cestovné lístky sú neskutočne lacné, takže by ste za 1000 kilometrovú jazdu nemali zaplatiť viac ako 12 USD. Naproti tomu sú autobusy v Indii oproti vlakom drahšie, pomalšie, hlučnejšie, ale kúpiť na ne cestovný lístok je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie ako na vlak.

Bezpečnosť:   Okrem oblastí na severe Indie ako je Kašmír, Džamu a Assam je India pre cudzincov pomerne bezpečná krajina.

 

 

 

NEPÁL

 

Rozloha:   140 797  sq km

Počet obyvateľov:   21 130 000

Hlavné mesto:   Káthmándú

Náboženstvo:   hinduizmus a budhizmus

Víza:   Nepálske turistické víza sa dajú obstarať na hraniciach alebo aj po prílete na letisko za 25 USD a platné sú tridsať dní.

Kedy:   Monzúnové dažde sú v Nepále od júna do polovice septembra a toto obdobie je absolútne nevhodné na vysokohorskú turistiku. Najlepšie počasie v horách je najmä v októbri a novembri, ale tiež aj v jarných mesiacoch marec až máj, kedy sú hlavné trekové sezóny.

Kam:   Káthmándú, Patán a Bhaktapur, Chittwanský národný park a hlavne najznámejšie treky okolo Annapurny, do základného tábora pod Annapurnou, do základného tábora pod Mount Everestom a trek do Lagtangu.

Peniaze:   Menou sú nepálske rupie (1 USD = 66 Rs).Cenová úroveň v Nepále je približne rovnaká ako v Indii, ale ak sa rozhodnete absolvovať niektorý z trekov v nádherných Himalájach, treba počítať s nemalými poplatkami za vstup do národného parku a za povolenie k vysokohorskej turistike.

Ubytovanie:   V Káthmándú a v Pokhare sa dá ubytovať veľmi lacno vo veľmi slušne zariadených a útulných hoteloch. No a počas treku v horách za prespanie v chatách alebo v lodžiach zaplatíte veľmi symbolické sumy.

Stravovanie:    Nepálska kuchyňa je podobná tej indickej, pričom však základným jedlom je Dhal Bhat – ryža s hustou šošovicovou polievkou. Ceny za jedlo sú nepatrné, ale v horách rastú do závratných výšok. Čím vyššie, tým drahšie.

Doprava:   Vzhľadom k svojmu povrchu má Nepál slabo rozvinutú cestnú sieť. Niektoré úseky ciest a tiež staré autobusy sú v tak žalostnom stave, že  precestovať i krátke vzdialenosti trvá niekoľko hodín.

Bezpečnosť:   Nepál je relatívne bezpečná krajina.

 

 

 

TURECKO

 

Rozloha:   779 452  sq km

Počet obyvateľov:   63 000 000

Hlavné mesto:   Ankara

Náboženstvo:   islam

Víza:   Nemusíte si robiť starosti s obstarávaním víz, jednoducho ich dostanete na ktoromkoľvek hraničnom priechode alebo na letisku. Stoja 10 USD a platia jeden mesiac.

Kedy:   Jar a jeseň sú najlepším obdobím pre návštevu Turecka. Leto je príliš horúce a zima zas daždivá a chladná.

Kam:    Istanbul, antický Efez, prírodný zázrak z bieleho travertínu – Pamukkale, skalné pamiatky v Kapadókii, mesto rozvalín Nemrut Dag a prímorské letoviská Antalya, Antakya a Bodrum.

Peniaze:   Menou sú turecké líry (1USD = 425 000 TL). Turecká mena však veľmi rýchlo podlieha inflácii. Turecko je o niečo drahšia krajina ako Slovensko, a tak týždenný  pobyt  vás príde na 80 až 100 USD.

Ubytovanie:   Ubytovanie je na slušnej úrovni a v lacných hotelíkoch sa platí 5 až 7 dolárov na osobu a deň.

Stravovanie:   Najtypickejšie a tiež najlepšie jedlo je Doner kebab,  čo je vlastne valec mäsa opekaný na vertikálnom ražni.

Doprava:   Autobusová doprava je na vysokej úrovni, je rýchla, pohodlná, ale oproti susedným krajinám o poznanie drahšia. Vlaky sú o niečo lacnejšie, ale pomalé a nie tak pohodlné ako autobusy. Úschovne batožín na staniciach si niekedy účtujú až zarážajúco privysoké ceny.

Bezpečnosť:   V poslednom období už nie je Turecko až tak bezpečnou krajinou ako bývalo v nedávnej minulosti. Najnebezpečnejší je východ krajiny.

 

 

 

 

SÝRIA

 

Rozloha:   185 180  sq km

Počet obyvateľov:   14 600 000

Hlavné mesto:   Damask

Náboženstvo:   islam

Víza:   Sýrske víza si môžete obstarať na sýrskom konzuláte, najlepšie v Istanbule alebo v Ankare. Vo vašom pase však nesmie byť žiadna pečiatka, ktorá by nasvedčovala, že ste niekedy boli v Izraeli, lebo v tom prípade vám sýrske víza určite nebudú udelené. Pätnásťdňové turistické víza stoja približne 35 USD.

Kedy:   Jar a jeseň sú najlepším obdobím pre cestovanie po Sýrii.

Kam:   Damask a Aleppo, antické mesto Palmyra, antické divadlo v Bosre, križiacky hrad Crac des Chevaliers, vodné kolesá v Hame a kresťanská obec Maalula.

Peniaze:   Menou sú sýrske libry (1 USD = 45 SYP). Sýria je relatívne lacná krajina, a tak by týždenné náklady nemali prekročiť 70 dolárov.

Ubytovanie:   Je tu pomerne dosť lacných hotelov, kde sa môžete ubytovať za 4 až 6 USD. Pod  3 doláre môžete prespať na strechách niektorých hotelov, čo je tu celkom bežné.

Stravovanie:   Takmer všade na Blízkom východe je strava rovnaká. Najznámejšie jedlá sú Doner kebab (jahňacie, hovädzie alebo kuracie mäso opekané na vertikálnom ražni), felafel (vyprážané malé zeleninové fašírky podávané spolu so zeleninovým šalátom v placke arabského chleba), houmos (nátierka z rozmixovaného cíceru, cesnaku a citrónu) a grilované kurčatá. Sýrčania robia vynikajúce ovocné kokteily a samozrejme čierny čaj prenikavej arómy a chute.

Doprava:   Autobusová doprava je celkom lacná, pružná, ale nie až tak pohodlná ako železničná. Na druhej strane je zas frekvencia vlakov na železničných tratiach žalostne nízka.

Bezpečnosť:   Sýria je pre turistov veľmi bezpečná krajina, pretože sú tu až neskutočne milí a priateľskí ľudia.

 

 

 

JORDÁNSKO

 

Rozloha:   97 780  sq km

Počet obyvateľov:   5 000 000

Hlavné mesto:   Ammán

Náboženstvo:   islam

Víza:   Získať ich môžete na Jordánskej ambasáde v sýrskom Damasku za 12 USD a platia dva týždne od dňa vstupu do krajiny.

Kedy:   Najlepší čas na návštevu Jordánska sú jarné a jesenné mesiace.

Kam:   Červenoružové mŕtve mesto Petra, púšť Wadi Rum, Mŕtve more, antické zrúcaniny v Jerash a potápanie v Červenom mori pri Aqabe.

Peniaze:   Menou sú jordánske dináre (1 USD = 0,65 JD). Jordánsko je relatívne lacná krajina, ale ak chcete navštíviť Petru, musíte za vstupné zaplatiť až 30 dolárov. Týždenný rozpočet by sa mal pohybovať okolo 80 USD.

Ubytovanie:   Veľmi slušné ubytovanie sa dá zohnať za 4 USD a viac.

Stravovanie:    To isté ako v Sýrii.

Doprava:   Keďže Jordánsko má málo obyvateľov, jazdí tu pomerne málo autobusov. Vynikajúco tu ale funguje autostop.

Bezpečnosť:   Jordánsko je pomerne bezpečná krajina.

IZRAEL

 

Rozloha:   21 946  sq km

Počet obyvateľov:   5 800 000

Hlavné mesto:   Jeruzalem

Náboženstvo:   judaizmus a islam

Víza:   Do Izraela nepotrebujete víza, na ktoromkoľvek hraničnom priechode alebo letisku vám dajú pečiatku, ktorá vás oprávňuje zostať v krajine maximálne tri mesiace.

Kedy:   Jar a jeseň je najvhodnejšie obdobie pre návštevu Izraela. Leto je príliš horúce a zima zas daždivá a chladná, snáď na výnimku Eilat, kde i v zime sú príjemné klimatické podmienky.

Kam:   Jeruzalem, Betlehem, Mŕtve more a Massada, Nazareth, vykopávky mesta Jericho a potápanie v Červenom mori pri Eilate.

Peniaze:   Menou sú izraelské šekely (1 USD = 4 NIS). Izrael je značne bohatá  a tým pádom i drahá krajina, kde i pri minimálnych nákladoch miniete týždenne  100 až 130 USD.

Ubytovanie:   Najlacnejšia sa dá ubytovať v dormitorkách hotelov a penziónov v Jeruzaleme a v Eilate za 5 až 7 dolárov. V ďalších mestách a v lepších hoteloch treba počítať s oveľa vyššími čiastkami i za jednoduchú izbu.

Stravovanie:  Stravovanie v reštauráciách a po bufetoch je neskutočne drahé, a preto je výhodnejšie nakupovať v supermarketoch polotovary či iné potraviny a tie si potom pripraviť v kuchyňkách jednotlivých hotelov a penziónov, kde budete ubytovaní.

Doprava:   V Izraeli jazdia moderné, rýchle a pohodlné autobusy a vlaky, no cestovné nie je najlacnejšie.

Bezpečnosť:   V súčasnosti je v Izraeli  veľmi neistá situácia, a preto sa cestovanie do tejto krajiny odporúča iba na vlastnú zodpovednosť.

 

Toto je Váš text, môžete ho kedykoľvek zmeniť.

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Ľubochňa
    Školská 155/17
    034 91 Ľubochňa
  • pevná linka: 044/4391229,

    mobilné čísla:
    riaditeľ: 0911 784 822
    jolos@zslubochna.sk
    olos.lubochna@gmail.com

    zástupkyňa ZŠ: 0911 329 656
    zslubochna@centrum.sk

    zástupkyňa MŠ: 0911 809 930
    mslubochna@gmail.com

    ŠKD:
    0911 583 857 1. odd. ŠKD
    0911 256 564 2. odd. ŠKD

    vedúci ŠJ: 0911 784 821
    akrajcovic@zslubochna.sk

Fotogaléria

Politika súborov cookies

Táto webová stránka používa len nevyhnutné cookies, ktoré slúžia na jej správne fungovanie. Viac informácií o spracúvaní a riadení cookies nájdete tu.